bosna hersek üniversite fiyatları

Kosova Amerikan Üniversitesi

Kosova Amerikan Üniversitesi

Uzun yıllar Kosova Sırbistan’ın yönetimindeydi ve başkenti Belgrad’dı. 1999’da Kosova Savaşı sırasında NATO müdahale etti ve Slobodan Miloševiç’in hükümetini ülke dışına zorladı. Bundan sonra, Birleşmiş Milletler bölgenin Sırbistan’dan bağımsızlığına geçişini denetledi. Ancak aradan yaklaşık on yıl geçmesine rağmen Kosova hala dünyadaki yerini bulmak için mücadele ediyor. Priştine’deki Amerikan Üniversitesi (ya da kısaca UAP), ihtiyacı olan bir bölgeye eğitim getirerek ülkeye yardım ediyor.
Kosova’da açılan ilk Amerikan üniversitesi 2012 yılında Priştine Üniversitesi idi. 5.000’den fazla öğrencisi olan ve Kosova’nın en büyük üniversitesidir. Bu kurum kapılarını açmadan önce Kosova’da sadece iki üniversite daha vardı. Şimdi toplamda 20’den fazla ve yaklaşık 80 kolej-üniversite var. Priştine’deki Amerikan Üniversitesi, bunca zorluk yaşayan bir ulus için bir umut sembolü olarak hizmet ediyor.
Kosova’dan birçok öğrenci her yıl Amerikan üniversitelerine gitmek için başvuruyor. Ancak bu başvuruların sadece küçük bir kısmı kabul edilmektedir. Neyse ki, Kosovalı çoğu lise öğrencisi herhangi bir sınava veya yerleştirme sınavına girmeden Amerikan üniversitelerine kabul edilebiliyor. Bunun nedeni, çoğu Amerikan okulunun yabancı hükümetlerle anlaşmaları vardır, böylece eğitim kazanım oranları düşük olan ülkelerden bazı öğrenciler için öğrenim ücretinden feragat edilebilir. Bu şekilde Amerikan üniversiteleri, Kosova ile olduğu gibi uluslararası ortaklıklar yoluyla daha az şanslı ülkelere yardım edebilir.
Kosova’daki Amerikan üniversitelerinin çoğu özeldir, ancak birkaç devlet okulu da vardır. Örneğin: Priştine Üniversitesi, toplamda yaklaşık 30.000 öğrencisi olan Priştine Üniversite Sisteminin bir parçasıdır. Priştine’de UNICEF tarafından kurulan ve şu anda sadece 200 öğrencisi olmasına rağmen dünyanın her yerinden öğretmenleri ve insani yardım çalışanlarını eğitmeye adanmış bir Amerikan okulu da var. Kosova’nın kırsal bölgelerinden gelen gençler için UNIPOLK lisesinin bitişiğinde yaklaşık 1.200 öğrencisi olan bir Amerikan lisesi de var.
Bu üniversiteler için kolay olmasa da, daha iyi bir geleceğin oluşmasına yardımcı oluyorlar. hem öğrencileri için hem de bir bütün olarak ülkeleri için. Umarım, zamanla bu kurumlar ABD hükümetinin sürekli uluslararası desteği olmadan kendi başlarına büyüyüp gelişebileceklerdir. Okumaya ve eğitim görmeye sonuna kadar kollanması gerekilen bir üniversitedir.

Kosova Amerikan Üniversitesi

Kosova Amerikan Üniversitesi (AUK), Arnavutluk’un başkenti Priştine’de bulunan bir devlet üniversitesidir. AUK, 1984 yılında ABD ile o zamanki Yugoslav Halk Cumhuriyeti arasında yapılan bir anlaşmayla bağımsız bir üniversite olarak kuruldu. Üniversite, personelinin AUK oluşturmak üzere Priştine’deki Kosova Üniversitesi’ndekilerle bir araya gelmesinden sonra kapatılan Kosovska Mitrovica Üniversitesi’nin yerini aldı. Adına rağmen, AUK’nin Kosova, Makedonya ve Karadağ da dahil olmak üzere eski Yugoslavya’nın her yerinden öğrencileri var.

Kosova Amerikan Üniversitesi, tıp, mühendislik ve diğer alanlarda dereceler sunmaktadır. Öğrenciler ayrıca tam bir konuşma özgürlüğüne sahiptir ve kulüplere ve akademik topluluklara katılabilirler. Öğrencilerin isterlerse katılabilecekleri çeşitli idari organlar da vardır. Örneğin, kampüste akademik yaşamın karşılaştığı sorunları tartışan ve yöneticilerin ele alması gereken önerilerde bulunan bir Öğrenci Konseyi vardır. Üniversitede ayrıca mezuniyet törenleri sırasında yürüyen bir şeref kıtası ve mezuniyet töreninde çalan bir bando vardır.

AUK, yıllar içinde öğretim üyesi ve idari personel sayısını 26 ile sınırlayarak maliyetleri düşük tutmuştur. yüksek eğitim seviyesinde düşük maliyetli eğitim sunmalarına izin verdi. AUK’de sadece bir tam zamanlı dekan bulunurken, sadece yedi tam zamanlı öğretim üyesi bulunmaktadır. Ayrıca, tüm yöneticiler yarı zamanlı çalışır, bu nedenle öğrenci sorunlarına yardımcı olmak için her zaman en az bir tane bulunur. Bu düşük maliyetli model, geleceğin liderlerini kendi ülkeleri için hazırladığı için AUK için iyi çalıştı.

AUK, az sayıda personel ve yönetici sayesinde kaliteli eğitimi düşük maliyetle sağlamayı başardı. Bu da öğrencilerin geleceklerine hazırlanırken eğlenmelerini sağlıyor. AUK’a katılmakla ilgileniyorsanız, üniversite ve sunulan programlar hakkında daha fazla bilgi için www.auknet.edu adresindeki web sitesine bakın.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!