Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp fakültesi, insanların sağlıklarını koruma, sakatlık ve hastalık durumlarında gerekli tedavi ve uygulamayı yapabilmek için sağlık görevlileri yetiştirmeyi, aynı zamanda bu sağlık görevlilerinin eğitim ve araştırma yapabilecek konuma getirmeyi hedefler. Kosova Priştine Universum Üniversitesi, “sürekli yenilik” felsefesini öne sürerek öğrencilerine eğitim ve öğretim olanağı sağlamaktadır. Bu felsefe üniversitemizi bilim ve yeniliğin merkezi yapmakta, eğitim konusunda kendisini üst düzeye taşımaktadır.

Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi, toplumun ihtiyaç ve değerlerinin bilincinde ilerleyerek son derece modern ve gelişmeye açık eğitim ve öğretim sistemi yaratmıştır. Bu noktada öğrencilerini seçerken; öğrenmeye ve gelişmeye açık olması, dikkatinden asla ödün vermemesi, kuvvetli ve dinamik bir hafızaya sahip olması, pratik ve algılarının açık olması, el becerisine sahip olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda öğrencilerin uzun ve yorucu bir eğitim sürecine hazırlıklı olması, mesleki hayatında da uykusuz kalabileceği günlerin hazırlığı olmaktadır. 6 yıl süren eğitim ve öğretim düzeyi “Tıp Doktorluğu” ve “Temel Tıp Bilimlerinde Lisans Eğitimi” olmak üzere ikiye ayrılır.

Tıp fakültesinin ilk iki yılında temel bilim derslerinin yanında fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji gibi tıp dersleri de verilir. 3, 4 ve 5’inci yıllarda temel tıp dersleriyle birlikte laboratuvar çalışmalarına ve uygulamalı çalışmalara yer verilir. Bu eğitimin yanı sıra, canını emanet edecek olan hastanın kendini güvende hissetmesi için gerekli koşulların nasıl sağlanacağı doktor adayına öğretilir. Bu gibi durumlarda karşılaşabileceği olaylarda sabırlı, nazik ve hoş görülü olması; insanları anlamaya çalışması ve iyi iletişim kurabilmesi içinde eğitim görür. Tıp Fakültesi’nin son yılında ise doktor rütbesi almasına çok az kalmış olan öğrencinin aile hekimliği, klinik ve poliklinik uygulamalarında deneyim kazanması sağlanır. Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi, bölümünü başarıyla bitiren öğrencilerine iki yıllık Temel Tıp Bilimleri Lisans Eğitimi ya da Temel Tıp Bilimleri Ön Lisans programlarına katılma fırsatı sunmaktadır. Ayrıca mezun öğrencilerinin uzmanlaşma olanaklarının olduğu yüksek lisans programları da mevcuttur.

Kariyer ve Deneyim

Pek çok hayati fonksiyonu içinde bulunduran tıp fakültesi, öğrencilerinin tüm hayatları boyunca kullanacakları temel eğitimin kazandırıldığı yerdir. Bu yüzden üniversitemizdeki öğretici statüsündeki eğitmenlerin de bu alanda uzmanlaşmış, kariyer ve deneyim sahibi olması oldukça önemlidir. Eğitmenlerin kalitesi ve günümüz teknolojisinin uygulamaya dökülmesi; zengin içeriğiyle eşsiz bir öğretim şeklini öğrencilerin önüne sunuyor. Aynı zamanda üniversitemiz tüm öğrencilerine sosyal aktivasyonlarda bir yer edinmesini sağlayarak, eğitim ve sanatı bir araya getiriyor. Gitar çalabilen doktorlar, resim çizebilen avukatlar mezun veren Kosova Üniversitesi öğretiminin ve öğrencisinin farkını ortaya koyuyor.

“Gerçek Bir Üniversite Öğrencisi” olma konusundaki iddiasını gözler önüne seren Kosova Üniversitesi’nde olmak çok ta zor değil. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmalık Hizmeti sizi en uygun şekilde yönlendirecek ve sizin için tüm koşulları sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!