Priştine Universum Üniversitesi Türkçe Eğitim

Priştine Universum Üniversitesi Eğitim

Priştine Universum Üniversitesi Eğitim

Kosova’nın en köklü üniversitesi olan Priştine Universum Üniversitesi  Eğitim de bir marka haline gelmiş bulunmaktadır. Kosova’nın başkentinde bulunan bu üniversite bölgede ki ilk araştırma merkezi olması ile de bilinmektedir. Rektörlük Binası, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Sağlık Yüksek Okulu ve kütüphaneleri ile oldukça geniş bir kampüse sahip olan üniversite eğitimde her zaman zirveyi hedeflemektedir. Kampüste bulunan kafeteryaları, dinlenme alanları ile oldukça konforlu bir üniversitedir.  Öğrencileri sürekli spora teşvik etmeyi hedefleyen üniversiteler de halı saha, basketbol sahası, voleybol sahası gibi birçok spor alanı ve spor salonlarını yer verilmiştir. Öğrencilerin, eğitimlerinde bilgisayar destekli bir eğitim almaları için bilgisayar laboratuvarları kurulmuştur. Binlerce çeşit eseri bir araya getirdikleri ayrıca öğrencilerin bölümleri ile ilgili kitapları barından kütüphaneleri ile kitap kültürü üst seviyede tutulmuştur.

 Uluslararası düzeyde eğitim sunan Priştine Universum Üniversitesi Eğitim sunması ile Türk öğrencilerin eğitimde hiçbir zorluk çekmeden yalnızca lise diplomaları ile kayıt yaptırabilmesini sağlamaktadır. eğitimde son dönemlerin en çok tercih edilen üniversitesi haline gelen bu üniversitenin temel hedefi araştıran, düşünen ve her alanda kendini geliştirmiş, hızla değişim gösteren yaşantıya her an ayak uyduran meslek ve mevkii sahibi bireyler yetiştirmektir. Sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikleri yaymak ve öğrencileri sosyal anlamda geliştirmek için çeşitli öğrenci kulüplerine her anlamda destek verilmiştir. Bu etkinlikler ve kulüpler sayesinde Türk öğrenciler ile diğer öğrencilerin gelişmesi ve farklı dillere adapte olmaları hedeflenmiştir.

Priştine Universum Üniversitesi

Priştine Üniversitesi, Kosova’nın en büyük ve en tanınmış üniversitesidir. Aynı zamanda Kosova’da lisans ve yüksek lisans dereceleri sunan tek üniversitedir. Priştine Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenciler, Eğitim ve Kültür Bakanlığı aracılığıyla başvuruda bulunabilirler. Üniversite her yıl Kosova hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen yeni öğrencileri ve öğretim üyelerini ağırlıyor. Tüm dersler İngilizce, Arnavutça, Sırpça ve Türkçe olarak verilmektedir, bu nedenle uluslararası öğrencilerin katılması kolaydır.

Priştine Üniversitesi, Jön Türk hareketi tarafından 1912 yılında kurulmuştur. Ondan önce Kosova’da iki farklı üniversite vardı; ikisi de kurulduktan sonra Osmanlı İmparatorluğu tarafından kapatılmıştır. Ancak bu, Jön Türk liderlerini Priştine Üniversitesi’ni kurmaktan alıkoymadı. Kosovalı genç erkeklere, yaşam koşullarını nasıl etkileyeceğinden endişe etmeden çalışabilecekleri bir yer vermek istediler. Bugün, Priştine Üniversitesi Balkanlar’daki en eski üniversitelerden biridir ve Kosova için hayati bir eğitim merkezidir.

Priştine Üniversitesi’nin çok çeşitli akademik programları ve dereceleri vardır. Priştine Üniversitesi’nde 40’ın üzerinde lisans programı, 21 yüksek lisans programı ve 18 doktora programı bulunmaktadır. Her program ana dil olarak Arnavutça, Sırpça, Yunanca, İngilizce ve Türkçe kullanılarak öğretilir. Ek olarak, mühendislik, diş hekimliği, tıp ve veterinerlik bilimlerinde birden fazla uzmanlık vardır. Priştine Üniversitesi’nde birçok program mevcut olmasına rağmen, hepsi için finansman hala yetersizdir. Bu, bazı kursların fon eksikliği nedeniyle iptal edildiği veya zamanında yapılmadığı anlamına gelir. Ayrıca, 20 ila 30 öğrenci arasında değişen sınıf boyutlarına yol açan diğer işlerle yarı zamanlı eğitmenler olan birkaç öğretim üyesi de vardır. Ancak, genel olarak, Priştine Üniversitesi öğrencileri için mükemmel bir eğitim deneyimi sağlar.

Priştine Üniversitesi’nde okumak, öğrencilerin sadece geleceklerine hazırlanmalarına yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda çevrelerinde topluluk oluşturmaya yardımcı olur. Priştine Üniversitesi’nde, yeni öğrencilerin Kosova’daki hayata alışmalarına yardımcı olmaya odaklanan öğrenciler için sosyal kulüpler bulunmaktadır. Ayrıca, üniversite çevresinde yeni öğrenciler için etkinlikler düzenlemeye yardımcı olan öğrenci konseyleri bulunmaktadır. Profesörler bile yeni öğrencilere yardımcı olma isteğiyle yaklaşırlarsa çalışma materyalleri konusunda yardım etmeye isteklidirler. Bu, Priştine Üniversitesi’ndeki herkesin, yeni öğrencilerin üniversite sistemine katıldıklarında başarılı olmalarına yardımcı olmaya ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Priştine Üniversitesi, 100 yılı aşkın bir süredir yeni Kosovalı vatandaşlara kaliteli eğitim sağlıyor. Finansman sınırlı olsa da, yeni öğrencilerin modern kültür ve akademi konusunda bilgili olmalarına yardımcı olan herhangi bir programı yürütmeye isteklidirler. Öğrenci konseyi, Priştine Üniversitesi’ndeki kurslara ve sosyal kulüplere katılma konusunda kendilerini daha rahat hissetmeleri için üniversite çevresinde yeni öğrenciler için etkinlikler düzenlemeye yardımcı olur. Bu üniversitedeki herkes, her öğrencinin her gün ne yaparsa yapsın başarılı olmasını sağlamaya gerçekten önem veriyor!

Kosova’da Eğitim

Türkiye’ye verdiği önem ile bilenen Balkanların en önemli ülkelerinden olan Kosova merkezinde açmış olduğu en büyük üniversite olan, geniş kampüslere sahip Priştine Universum Üniversitesinde Eğitim vererek Türk öğrencilere olan hassasiyetini her anlamda hissettirmiş bulunmaktadır. Günün gereksinimlerine uygun altyapısı, profesyonel eğitim sistemi ile eğitimin en uygun fiyatlara verilmesi adına her imkanı sağlamaktadır. Ayrıca Türk öğrenciler ile diğer öğrencilerin kaynaşması ve beraber zaman geçirmesi adına birçok sosyal etkinlik düzenleyen üniversite,  eğitimi sayesinde yerli öğrencilerinde  olan ilgisini arttırmaktadır.

 Ülkede Türkiye’ye duyulan saygı her zaman hissedilmektedir ve bu durumun yüzyıllar öncesine dayandığını her an hatırlamaktadırlar. Durum bu iken Türk öğrenciler her zaman yerli halk için kıymetli bir emanet olarak görülmektedir. Uygun fiyatları ile öğrenciler ekonomik durumları göz önünde bulundurularak rahatlıkları her anlamda düşünülmüştür. Kaçırılmayacak bir eğitim fırsatı sunan Kosova Priştine Universum Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen Türk öğrencilere EuroStar Eğitim Danışmanlık Hizmeti olarak en uygun ve doğru yolları göstererek konaklama, ulaşım gibi birçok konuda yardımcı olmaktayız. Danışmanlık hizmetlerimiz ile öğrencilerimizin psikolojisini de göz önünde bulundurarak danışmanlarımız eşliğinde her zaman doğru tercihlere yönlendirmek önceliğimizdir.

Priştine Üniversitesi Kosova’daki tek devlet üniversitesidir ve bölgedeki en büyük üniversitelerden biridir. Bu üniversite 1998 yılında California Üniversitesi, Berkeley ve Priştine Üniversitesi arasındaki bir anlaşma ile kurulmuştur. Üniversitenin iki fakültesi vardır: Beşeri Bilimler ve Bilimler. Ayrıca on altı bölüm ve lisansüstü çalışmalar için bir okul bulunmaktadır.

Priştine Üniversitesi, Ticaret, Bilgisayar Bilimi, Elektrik ve Bilişim Mühendisliği, Güzel Sanatlar, Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Hukuk, Matematik, Doğa Bilimleri, Fizik ve Yaşam Bilimleri, Psikoloji ve Sosyal Bilimler alanlarında lisans dereceleri sunmaktadır. Kursları, Güzel Sanatlar ve İkinci Dil Olarak İngilizce gibi bazı istisnalar dışında İngilizce olarak verilmektedir. Üniversite, İngilizce ve Arnavutça’nın yanı sıra Rusça, Sırpça ve Türkçe dillerinde de eğitim vermektedir. Priştine Üniversitesi’ndeki tüm öğrenciler, çalışmaları sırasında Windows tabanlı ortamlara sahip bilgisayarlara erişebilir.

Öğrenci olarak Priştine Üniversitesi’ne kabul edilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmelisiniz: Kosova vatandaşı veya daimi ikametgah sahibi olmak;ilköğretimin birbirini takip eden seksen iki akademik yılı; bir başvuru formu göndermek; giriş sınavını geçmek; özgeçmiş hazırlamak; yakın zamanda çekilmiş bir fotoğraf göndermek; öğrenim ücreti ödemek; ve tıbbi muayeneden geçiyor. Eğitimlerini ilerletmek isteyen öğrenciler için bir sonraki adım Ticaret, Ekonomi, Matematik, Fizik ve İstatistik alanlarında yüksek lisans ve Ekonomi, Eğitim, Matematik, Fizik Bilimleri ve İstatistik Doktora derecelerine kaydolmaktır. Web sitelerine göre, Priştine Üniversitesi’nde beş fakülte bulunmaktadır: Beşeri Bilimler; Bilimler; Sağlık Bilimleri; İdari Profesyonellik; Sosyal çalışma; Lisansüstü çalışmalar; Çeviri Çalışmaları; Ruhsat Kanunları/İş Kanunları/Sosyal Hizmet/İstatistik/Hukuk vb.; Eğitim Yönetimi/Ekonomi/Ulusal Politikalar/Muhasebe/İşletme vb.; Mobil Uygulama Geliştirme/Web Geliştirme/Programlama Dilleri vb.

-Priştine Üniversitesi’ndeki fakültelerde farklı akademik derecelere sahip on beş binden fazla öğrenci bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler, kendi ülkeleri ve Kosova arasındaki ikili anlaşmalar yoluyla kabul edildikleri için Priştine Üniversitesi’ne kabul edilir. Priştine Üniversitesi’nde okumak için vize başvurusunda bulunurken gerekli tüm kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekir. Üniversitenin eğitim dili Arnavutça’dır çünkü eğitim dili olarak Yunanca’yı kullanan Tarım hariç tüm lisans bölümleri için Arnavutça dil kursları mevcuttur. Üniversitenin kendisi tarafından sunulan Arnavutça kurslarına ek olarak, UNMIK (BM Kosova Misyonu) tarafından Arnavut konuşmacılara Arnavut okullarında öğretilmeyen yeni yapılar ve gramer kuralları gibi ileri düzeyde dil becerileri kazandıran kurslar bulunmaktadır.

Öğrenciler lisans veya yüksek lisans derecesi almak isteyenler, birbirini izleyen otuz iki akademik yılı tamamlamış ilköğretimi tamamlamışlarsa veya UNMIK kolejleri gibi diğer kurumlardan ek yüksek öğrenim görmüşlerse, Priştine Üniversitesi’nden alabilirler. Uluslararası öğrenciler bu üniversiteye kabul edilir, çünkü kabul standartları, yeterli notu olan herkesin kabul edilmesi için yeterince yüksektir.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!