Kosova Üniversitesi Fizik Tedavi Ve Rahabilitasyon

Kosova Üniversitesi Fizik Tedavi Ve Rahabilitasyon

Kosova Üniversitesi Fizik Tedavi Ve Rahabilitasyon

Doğuştan var olan ya da daha sonrasında meydana gelen fiziksel bozukluk ve problemleri teşhis eden, bu teşhis doğrultusunda gerekli programı bilimsel prosedürler öncülüğünde araştıran, uygulayan sağlık personelleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programında yetiştirilir. Kosova Üniversitesi Fizik Tedavi Ve Rahabilitasyon Fakültesi, tıp ve bilimle iç içe bir eğitim ve öğretim programı oluşturmuş, öğrencilerine bu yönde en iyi hizmeti sunmak için gerekli tüm koşulları sağlamıştır.

Kosova Üniversitesi Fizik Tedavi Ve Rahabilitasyon Fakültesi, öğrencilerini seçerken; öğrenmeye ve gelişmeye açık olması, fen derslerinde gerekli ilgi ve başarı niteliğine sahip olması, hastalarına karşı güler yüzlü ve hoşgörülü olması oldukça önemlidir. Asıl amacı hastanın ağrılarını sona erdirmek yada azaltarak temel ihtiyaçlarını bağımsız olarak yapabilecek duruma geldikten sonra toplumdaki yerini almasıdır. Hastaların genel psikolojilerinin de etkilendiği rahatsızlıklarda, ilgilenen sağlık personelinin yaklaşımı hastaya güven verici olmalıdır. Bu yüzden hekimin yardım sever, iyi niyetli ve sevecen tutumu hasta ile hekim arasında güven köprüsünün oluşumunda önemli bir bağ olacaktır. Tabi ki, hekim tedavi sonucu tam sonuç alamayacağı durumlarla karşı karşıya kalacaktır. Bu yüzden üniversitemizde, hastaların temel ihtiyaçlarını karşılayacakları alternatif seçenek ve yöntemlerde hekim adaylarına öğretilmektedir.

Kosova Üniversitesi Dersler

Fizik Tedavi Ve Rahabilitasyon Programında, öncelikle insan anatomisi, fizik, kimya ve biyoloji dersleri verilirken sonraki aşamada daha mesleki ve uygulamalı eğitim sürdürülür. Uygulamalı eğitim sırasında, öğrenciler bilim ve teknoloji doğrultusunda ısı-ışık, su ve elektrik gibi pek çok yöntemin bulunduğu tedavi şekillerini öğrenirler. Aynı zamanda tedavide kullanılan alet ve makinelerin mekanik ve teknik özelliklerini de öğrenmek durumunda kalırlar. Kosova Priştine Universum Üniversitesi Fizik Tedavi Ve Rahabilitasyon Fakültesinde eğitim ve öğretim gören öğrenciler, mesleki bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefler. Bu amaç doğrultusunda son derece uzman bir kadro ile ilerlemektedir. Ders programlarında bulunan staj koşulunu sağlamak için öğrencileri yönlendirir ve gerekli imkanları sağlar. Mezun edilen öğrenciler artık birer “Fizyoterapisttir”. Fizyoterapistler akademik alanda kendilerini geliştirerek araştırma ve inceleme yapabilir ya da mesleki alanda klinik veya sağlık kurumunda ortapedi, fizik tedavi, nöroloji, yanık, pedoloji, kardiyoloji ve kadın doğum   görev alabilirler.

Eğitim Danışmanlığı

Kosova Üniversitesi Fizik Tedavi Ve Rahabilitasyon Fakültesi, dört yıllık eğitim sonunda branşında uzmanlaşmış, mesleki etik bilgisini benimsemiş, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirir. Eğitmenlerin kalitesi ve günümüz teknolojisinin uygulamaya dökülmesi; zengin içeriğiyle eşsiz bir öğretim şeklini öğrencilerin önüne sunuyor. Eğer eşsiz imkanlar sunan Kosova Üniversitesinde eğitiminizi sürdürmek istiyorsanız Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmalık Hizmeti sizi en uygun şekilde yönlendirecek ve sizin için tüm koşulları sağlayacağından emin olabilirsiniz. Pek çok öğrencinin yurt dışındaki eğitim hayatına öncülük etmiş olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmalığı bu konuda ki iddiasını ve başarısını gözler önüne sermiştir.

Kosova Üniversitesi (UKK), Prizren şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Sağlıkla ilgili kurslar UKK’da en popüler olanlardan biridir ve bunun nedeni üniversitenin fizik tedavi ve rehabilitasyon programının öğrencilere hem fiziksel hem de zihinsel sağlık sorunlarına yardımcı olmasıdır. Bu kurslara kaydolan öğrencilerin mezun olma ve iş bulma şansları daha yüksektir.

Öncelikle, sağlığın ne olduğunu anlamak önemlidir. Merriam-Webster sözlüğüne göre, sağlık ‘tam bir fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik halidir’. Ayrıca sağlık sürekli değişen soyut bir kavramdır. Fiziksel sağlık – görme, işitme ve hareket kabiliyetiniz – fiziksel sağlığınızın bir yönüdür. Ruh sağlığı, stres seviyenizle birlikte ruh halinizdir. Ruh halinizi, işlev ve iletişim kapasitenizi ve refah duygunuzu içerir. Vücudunuzun düzgün çalışması için besinlere ihtiyacı vardır; sağlıklı kalmak için egzersize de ihtiyacı var. Son olarak, zihinsel sağlığınız, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmeniz için besleyici bir diyete ve güvenli bir ortama bağlıdır.

Fiziksel sağlığı tartışırken, öncelikle fiziksel terapinin fiziksel sağlığı iyileştirmedeki rolünü tartışmamız önemlidir. Fiziksel terapistler, hareketlerini değiştirerek veya kaslarını ve kemiklerini güçlendirerek hastaların yaralanmalardan veya hastalıklardan kurtulmasına yardımcı olur. Fiziksel bir terapist olarak çalışmak kazançlı olabilirken, biri olmak kolay değildir. Bir üniversite olarak çalışabilmeniz için önce akredite bir üniversiteden diplomaya ve eyalet lisansına ihtiyacınız var. Ek olarak, bir sertifika sınavını geçmek, deneyimli bir uygulayıcı olarak saygı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bu gereklilikleri yerine getirdikten sonra bile, fazla iş olmadığı için fizyoterapist olarak çalışmak zor olabilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcılarının zihinsel bozuklukları tedavi etmenin birçok yolu vardır; ancak, fiziksel sağlık önlemleri kadar geniş çapta kabul görmezler veya erişilebilir değildirler. Ek olarak, birkaç sağlık hizmeti sağlayıcısı, ilaç tedavisi ve kısa danışmanlık seanslarının ötesinde psikolojik tedavi seçenekleri sunmaktadır. Öte yandan, tıbbi müdahale gerektirmeyen ruhsal bozuklukların tedavisi için birçok seçenek vardır. Örneğin, insanların stresle başa çıkmasına yardımcı olan yoga dersleri, tedavi planları veya sertifika sınavları için ekstra ücret ödemeden UKK’da ücretsiz olarak verilmektedir. Buna ek olarak, UKK’daki psikologlar, yeme bozuklukları veya TSSB gibi kaygı bozuklukları ile mücadele eden öğrenciler için ücretsiz olarak grup terapisi seansları sunmaktadır. Temel olarak, her zaman destek için tıp uzmanlarına bağımlı olmak yerine kendinize zaman ayırmaya istekliyseniz, sağlıklı bir yaşam tarzına çok daha erişilebilir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, UKK’da her ikisine de sahip öğrenciler için gerekli programlardır. fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları. Bu kurslara erken yaşta kaydolan öğrenciler, sağlıklarının her iki alanında da başarı için daha fazla fırsata sahip olurlar. Ayrıca, her zaman destek için tıp uzmanlarına bağımlı olmak yerine kendinize zaman ayırmaya istekliyseniz, bu programlar için eğitim almak kolaydır.

Kosova’da Sağlık Sistemi Niçin Önemli?

Kosova’daki halk sağlığı sistemi, halka sağlanan hizmetlerin yüksek kalitesi ve ayrıca sağlık çalışanlarının sağlığı geliştirmek ve hastalıkları önlemek için gösterdiği sürekli çabalarla karakterizedir. Sistem kısa tarihinde kayda değer başarılar elde etti. Ölüm oranını büyük ölçüde azalttı, anne ve çocuk sağlığını iyileştirdi, fiziksel ve zihinsel sağlığı destekledi ve temizliği teşvik etti. Bütün bu faktörler, Kosova’nın daha düşük hastalık oranına sahip ilerici bir ülke olmasına katkıda bulunmuştur.

Tüm vatandaşların sağlık sistemine katılmaları gerekmektedir; buna çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar ve engelliler dahildir. Ayrıca, her iki yılda bir tüm vatandaşların bir kamu sağlık sigortası planına kaydolmaları gerekmektedir. Devlet sağlık giderlerinin bir kısmını karşılar ve sigortalı üyeleri olan ailelere maddi yardımlar sunarak insanları sigortalı olmaya teşvik eder. Hükümet ayrıca, kalite standartlarının kentsel merkezlerden daha düşük olduğu kırsal alanlardaki sağlık merkezlerini de finanse ediyor. Tüm sağlık personelinin en az lise diplomasına sahip akredite doktorlar veya hemşireler olması gerekmektedir. Acil bir durumda vatandaşlar, kamu hastanelerinde acil bakıma ücretsiz olarak erişebilmektedir.

Kosova’nın genel sağlık standardı, ülkenin ne kadar genç olduğu düşünüldüğünde çok yüksek. Örneğin, ilaçlar her yerde ücretsiz olarak mevcuttur. Sağlık çalışanları, yüksek hijyen standartlarını korur ve hastanelerde ve kliniklerde düzenli temizlikler düzenler. Ayrıca, sağlıksız gıdaların neden olduğu hastalık salgınlarını önlemek için tıbbi tesislerde gıda işlemeyle ilgili kuralları katı bir şekilde uygularlar. Hastalar, tıbbi konferanslara katılmadan önce sağlık riskleri ve hastalıkların oluşmasını önlemek için önerilen önlemler hakkında bilgilendirilir. Çocuklar için düzenlenen spor yarışmaları, okul çağındaki çocuklar arasında sağlığı teşvik eder ve kişinin fiziksel uygunluğuna karşı sorumlu davranışı teşvik eder.

Kosovalıları sağlıklı yaşamaktan alıkoyan unsurlardan biri de yeterli tıbbi bakım tesislerinin olmamasıdır. Yeterli tıbbi bakım tesislerinin olmaması nedeniyle sağlık sorunları yaygındır. Örneğin, hastalar sağlık hizmetleri için kırsal alanlardan şehir merkezlerine çok uzaklara seyahat etmelidir. İnsanların uygun gıdaya veya sıhhi koşullara erişiminin olmadığı, imkanları kısıtlı topluluklarda hastalıklar hızla yayılır. Sonuç olarak, Kosovalıların ölüm oranı, genel olarak üstün bir yaşam kalitesine sahip olmalarına rağmen, dünya ortalamasının çok üzerindedir.

Halk sağlığı sistemi, 2012 yılında Kosova’da kurulduğundan bu yana kısa sürede çok şey başardı. Tüm vatandaşların buna katılması ve her iki yılda bir tüm vatandaşların bir halk sağlığına kaydolması gerekmektedir. sigorta planı. Hükümet, sorumlu sağlık davranışını teşvik eden kampanyalar, çocuklar için spor yarışmaları ve kriz durumlarında vatandaşlara kamu hastanelerinde ücretsiz bakım yoluyla vatandaşların sağlığını iyileştirmek için çeşitli çabalar sarf etmektedir. Bununla birlikte, insanların sağlık hizmeti almak için uzun mesafeler kat etmesi gerektiğinden ve yol boyunca ölüm ve yaralanmalara neden olduğundan iyileştirmelere ihtiyaç vardır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!