Kosova Üniversitesinde Psikoloji

Kosova Üniversitesinde Psikoloji

Psikoloji, insan davranışlarını gözlemsel ve deneysel yollarla inceleyen, sonuçların fiziki ve ruh sağlığının toplumla uyumunu araştıran bilim dalıdır. Kosova Üniversitesinde Psikoloji Bölümü, bilgiye ulaşmayı ve bu bilgiyi uygulamaya dökebilen, bilim ve teknoloji yolunda, çağdaş ve aydın görüşlerle, toplumla uyumlu, üretken ve sorumluluk bilincine sahip bireyler yetiştirmeyi hedefler. Bölümü tercih edecek öğrencilerin; biyoloji, sosyoloji ve felsefe derslerine ilgi duyan araştırmacı niteliğe sahip, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen, kendiyle barışık bireyler olması mesleki kariyer ve başarısı için olması gereken niteliklerdir.

Kuramsal Psikoloji

Kosova Üniversitesinde Psikoloji Bölümü, psikolojinin insan ruh ve sinir sağlığını yanı sıra toplumsal bütünlüğünün ve yapısının korunması için önemini her fırsatta vurgulamaktadır. Bu konuda yaptığı işin önemini eğitim ve öğretim süresi boyunca öğrencilerine aşılamaktadır. Psikoloji, kuramsal ve uygulamalı olarak iki ana dala ayrılır.

Kuramsal psikoloji; insan ve hayvanlar üzerinde deney ve gözlem yapmaya dayanmaktadır, toplum yapısını araştırmaya ve incelemeye, davranışların fizyolojik yapılarını incelemeye, insanlardaki duygu ve düşünme gibi psikolojik kavramların gelişimini incelemeye, normal dışı davranış bozukluklarını incelemeye yönelik kısımdır. Bu araştırmalardan elde edilen veriler ile psikoloji danışmanları, insan psikolojisinin gündelik sorunlarını gidermeye yönelir. İleri derece uyum sorunu yaşan hastaların tedavisiyle ilgilenen, okul danışmanlığında öğrencilerin başarısızlık problemleriyle ilgilenen, çalışanların iş sebebiyle oluşan ruhani dengesizliklere çözüm yolu arayan bölüm ise uygulamalı psikoloji kısmına girer.

Avrupa Standartlarında Psikoloji

Kosova Üniversitesinde Psikoloji Bölümü, öğrencilerine 4 yıllık eğitim süreci sunar. Bu eğitim süresi fizik, kimya, felsefe ve sosyoloji gibi temel derslerden başlayarak psikolojiye giriş, gelişim psikolojisi, çağdaş psikoloji akımları, fizyolojik psikoloji, zekâ testleri, anormal davranışlar psikolojisi gibi mesleki derslerden oluşan zengin bir ders programı öğrenciye sunulur. Eğitim ve öğretim süreci danışman öğretmenler ile takibe alınır ve normal dışı durumlarda öğrenciye kolaylık sağlamak adına müdahale edilir. Kosova Priştine Universum Üniversitesi Psikoloji Bölümü, pek çok deneyim ve akademik üstünlük kazanmış profesyonel bir kadro ile oluşturulmuş ve yıllar boyunca bu şekilde hizmet vermiştir. Eğitmenlerimiz, mesleki eğitimin sunulduğu lisans programımızda kavramsal derslerin dışında birbirinden farklı deney ve gözlemler için her imkanın sunulduğu laboratuvarlarda öğrencilere çalışma fırsatı verir. Bunu dışında eğitmenler eşliğinde öğrencinin gözlemleyebileceği saha çalışmalarında öğrenci kendini geliştirme ve deneyim edinme fırsatı sağlar.

Psikoloji Bölümü, pek çok öğrencinin tercih ettiği geleceği parlak mesleki değerlerinin olduğu bir bölümdür. Bu noktada Kosova Üniversitesi, sürekli yenilenen ve gelişen eğitim sistemiyle olan iddiasını gözler önüne sermektedir. Eğer sizde Kosova Üniversitesinde Psikoloji Bölümünde eğitim hayatınıza devam etmek istiyorsanız, Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmalık Hizmeti sizi en uygun şekilde yönlendirecek ve sizin için tüm koşulları sağlayacağından emin olabilirsiniz. Pek çok öğrencinin yurt dışında eğitim almasında rol oynamış Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmalığına ulaşmanız, yurt dışı eğitiminizin başlamasının anahtarı olarak sayabilirsiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!