Kosova Üniversitesinde Diş Hekimliği

Kosova Üniversitesinde Diş Hekimliği

Diş hekimliği fakültesi çene, ağız, diş ve diş eti sağlığıyla ilgili gerekli donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi hedefler. Diş hekimi olacak öğrenci adayının mesleki bilgisinin, estetik görüş yeteneğinin ve el becerisinin yeterli seviyede olması gerekmektedir. Kosova Üniversitesinde Diş Hekimliği bu noktada öğrencilerine tüm imkân ve olanakları sağlamaktadır. Öğrencilerin beş yıl süren eğitimleri boyunca, oldukça deneyimli ve profesyonel bir kadro ile yürütülmektedir.

Protez ve Takma Diş Yapımı

Kosova Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesi eğitiminin ilk adımında, diş hekimi adaylarının hastalarına karşı güler yüzlü, sevecen ve hoş görülü davranması gerektiğini empoze eder. Bu yöntem diş hekimi ve hasta arasında psikolojik bağların kurulmasını sağlar. Böylece diş hekimi hastanın güvenini kazanır ve varsa dişçi korkusunu yenmesine yardımcı olur. Diş hekimi hastasının güvenini kazandıktan sonra işin teknik kısmıyla ilgili bilgilenmesini sağlar. Üniversitemiz, ilk iki yılında öğrencinin bu konuda ki donanımını sağlamanın temelini oluşturur. Biyoloji, Kimya ve Temel Matematik gibi bilim dersleri ve lisans programına özgü diğer derslerle birlikte gerekli bilgiler öğrenciye kazandırılır.

Diş hekimliği programının bu ilk iki yılını başarıyla tamamlayan diş hekimi adayları “Temel Diş Hekimliği Bilimlerinde Ön Lisans Diplomasını kazanırlar. Sonra ki üç yılda ise öğrenci uygulamalı eğitime geçer. Diş hekimliği eğitimi sırasında temel mesleki bilgilerin yanı sıra uygulamasını öğrenmek, mesleki hayatın ilk adımlarında hata oranını en aza indirmeyi sağlar. Üniversite bu konuda oldukça titiz davranır ve yapay insan maketleri üzerinde oldukça gerçekçi işlemlerin uygulanmasına imkân sağlar. Oldukça pahalı olduğu bilinen alet ve gereçler ise üniversitemiz tarafından öğrencilere tahsil edilir. Bu noktada diş hekimi adayları diş ve diş eti sorunlarıyla nasıl baş edeceklerini, gerektiğinde girecekleri çene ameliyatlarında üzerine düşen görevi bilmelerine, protez ve takma diş yapımı ile ilgili deneyim kazanır ve saha çalışmalarında bulunurlar.

Diğer yandan röntgen çekmeyi, ağız ölçüsünü almayı ve yamuk dişleri düzeltmeye yarayan tel düzeneklerini yapmayı ve ağza yerleştirmeyi öğrenirler. Bu üç yılın sonunda ise “Diş Hekimliği Yüksek Lisans Diploması” ve “Diş Hekimi” unvanı verilir. Genelde öğrenciler bu sayılan alanların birinde uzmanlaşmayı tercih ederler. Öğrenciler Kosova Priştine Universum Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olduklarında ise üniversitemiz yeni diş hekimlerinin devlet kuruluşlarında çalışabilme olanaklarını önlerine sunarlar. Muayene açmak isteyen diş hekimlerinin gerekli kuruluşlardan onay alabilmesi için tüm kapıları açarlar.

Kosova Üniversitesi, şehrin merkezinde 40.000’den fazla öğrencinin eğitim gördüğü bir üniversitedir. Olanakları ve eğitim kalitesinden dolayı yurt dışından birçok öğrencinin öncelikli tercihidir. Diş hekimliği öğrenci adaylarının tercih yaparken deneyim kazanmasının öneminin ve mezun olduktan sonra üniversitenin sağlayacağı olanakları göz ardı etmemesi gerekir. Bu noktada üniversitemizi tercih edecek öğrencileri Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmalığı en iyi şekilde bilgilendiriyor ve sizler için gerekli tüm koşulları sağlıyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!