Kosova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

Kosova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

Kosova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

Kosova Üniversitesi eğitim standartlarının ve yaşam kalitesinin yüksekliğinden dolayı yurtdışında eğitim görmek isteyen dünyanın her yerinden öğrencilerin yoğun talebine maruz kalan bir üniversitedir. Mimarlık ve mühendislik fakültesinde bulunan Kosova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü de eğitim alanında kendini yıllarca en iyi şekilde kanıtladığı ve oldukça kaliteli eğitiminden dolayı öğrencilerin ilgisini toplayıp en çok tercih edilen bölüm haline gelmiştir. Kosova Priştine Universum Üniversitesi eğitimi sadece teorik olarak vermez, uygulamalı eğitime ve pratiğe oldukça fazla önem vererek öğrencilerin bu yol ile daha kalıcı bir eğitim almalarını sağlamaktadır. Kosova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okumak isteyen lise mezunu öğrencilerden ülkemizde ki gibi fazla giriş şartı istenmemektedir. Sınavsız giriş imkanı vermiştir ve Türkiye’de ki gibi fazla şart talep etmemektedir.

Yurtdışında okumak denince akla gelen yüksek maliyetler Kosova üniversitesi’nde geçerli olmayıp büyük bir fark yaratarak öğrencilere uygun maliyetlerde yüksek kalitede eğitim imkanı sunmaktadır. Kosova üniversitesinin dışında ülkedeki yaşam maliyetlerinin de düşük olması burada yaşayan öğrenciler için oldukça rahatlık sağlamıştır. İnşaat mühendisleri; yapılması istenilen otoyollar, tüneller, hava ve deniz limanları santraller, köprü, metro, iş amaçlı konut yapımı, baraj ve yüksek katlı konut gibi yapıların yapımı, projelerin yapılacağı yerin uygunluğunu incelemek, yapı hesaplarını gerçekleştirmek, malzeme, araç gereç tespiti yapmak, taslak ve proje oluşturmak, proje için ekip oluşturmak gibi işleri gerçekleştirirler ve çok çeşit içeren uygulama alanlarına sahiptirler, bu sebeple inşaat mühendisi olacakların sorumluluk duygusu olan, dikkatli, planlı, yöneticilik yetisi olan, pratik zekaya sahip kişiler olması gerekmektedir. Kosova üniversitesi de öğrencilerine bu yetileri kazandırmayı hedefler.

Kaliteli Bir Eğitim

Kosova Priştine Universum Üniversitesi İngilizce eğitim imkanıda vermektedir. Bunun yanı sıra mezunlarına denklik sağlamaktadır. Kosova üniversitesinde çağın koşullarına en uygun kaliteli eğitim vermek oldukça önemlidir. Kosova üniversitesinin inşaat mühendisliğinde diğer bölümlerde olduğu gibi avrupa standartlarında iyi ve kaliteli bir eğitim sağlamak için uzman öğretim görevlileri, ileri derece takip edilen teknolojik imkanlar ile öğrencilerine oldukça fazla imkan tanıyıp, ayrıcalıklı hale getiren bir üniversitedir. İnşaat mühendisliği öğrencilerine, mühendislik jeolojisi, ölçme ve yapı bilgisi, yapı teknolojileri, hidrolik, su arıtma teknolojileri, yapılarda su yalıtımı, kıyı ve liman yapıları, ulaştırma mühendisliği, zemin mekaniği, yapı statiği, betonarme, çelik yapılar, ahşap yapılar, yeraltı yapıları ve derin kazılar, mühendislikte bilgisayar uygulamaları gibi dersler verilir.

Birçok öğrencinin hayalinde ki eğitim ve öğretimi öğrencilerine en iyi şekilde sunan Kosova Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyenler EuroStar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmetine başvurarak hayallerine bir adım daha yakınlaşır. EuroStar Eğitim ve danışmanlık hizmeti size yurtdışında eğitim için yönlendirir ve yurtdışı eğitiminizin en iyi şekilde geçmesi için planlama yaparak size öncülük eder. Kısaca yurtdışında inşaat mühendisliği eğitimi alma hayalinize danışmanlık sağlar.

Kosova Üniversitesi (UCK) eski Yugoslavya’nın en büyük üniversitesidir. 2008 yılında kurulan Kosova Üniversitesi’nin şu anda yaklaşık 25.000 öğrencisi var. Halen yapım aşamasındadır, bu nedenle kampüsünde birçok açık alan vardır. Kosova Üniversitesi’nin ana hedefi, Kosova halkına ve daha geniş bir bölgeye kaliteli eğitim sağlamaktır. Kosovalı bir öğrenci olan Maluku, ‘yüksek öğrenimde ne kadar yükselirseniz, o kadar çok para kazanabileceğinizi’ açıkladı.

Kosova Üniversitesi, Priştine Üniversitesi’nden bağımsız bir varlık olarak kurulmuştur. Ancak, finansmanı yine de Kosova Hükümetine bağlıdır. Kosova Üniversitesi hızla büyüyor ve şu anda yaklaşık 40 binası var. Üniversitenin şu anda Yönetim ve Bilgi Teknolojileri gibi fakülteleri var ve çeşitli alanlarda Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri sunuyor. Ayrıca İngilizce ve uzmanlık dışı İngilizce dil eğitimi kursları da vardır. Başkent Priştine’de bulunduğundan, öğrenciler arasında sosyalleşmek için birçok fırsat vardır.

Kosova Üniversitesi, akademisyenler alanında iyi bir üne sahiptir. CEMET veri tabanına göre, üniversitede kişi başına 319 araştırmacı ve araştırmacı düşüyor ve Sırbistan ve Karadağ’daki tüm devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer alıyor. Öğretim üyeleri de yardımcı doçent veya doçent olarak sıralanan 280 öğretim üyesi ile yüksek düzeyde üretkenliğe sahiptir. Yönetim programlarının yanı sıra BT uzmanları, doktorlar, avukatlar ve ekonomistler için de programlar bulunmaktadır. Süt çiftliği yönetimi ve hayvancılık için bir program bile var.

Kosova Üniversitesine sahip olmanın en büyük yararlarından biri, bölgenin her yerinden yetenekli öğrencileri bir araya getirmesidir. Maluku’dan bir öğrenci ‘yüksek öğrenimde ne kadar yükselirseniz, o kadar çok para kazanabilirsiniz’ dedi. Bunun nedeni, Kosova Üniversitesi gibi büyük üniversitelere kıyasla daha küçük üniversitelerden daha az sayıda iyi üniversite mezunu olmasıdır. Kosova’nın farklı bölgelerinden, özellikle kırsal alanlardan gelen öğrenciler, Kosova Üniversitesi’nde eğitimlerini sürdürmek için başkente gelirler. Bu nedenle birçok öğrenci derslere katılırken kampüste yaşar. Ayrıca Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya ve Yunanistan’dan gelen öğrenciler arasında üniversiteler arası işbirliğini teşvik eden ‘Birlik’ gibi sosyal etkinlikleri de var. Bu, Priştine dışında yaşayan insanların üniversitedeki diğer öğrencilerle bağlantı kurmasını kolaylaştırır.

Kosova Üniversitesi, birçok akademik programı ve yetenekli öğrencisiyle Güneydoğu Avrupa’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Ana kampüsü başkent Priştine’de yer almakta olup, ülkenin dört bir yanından gelen diğer öğrencilerle bağlantı kurmayı kolaylaştırır. Kosova Üniversitesi, öğretim üyeleri arasında araştırmayı teşvik eder ve Kosova’nın her yerinden öğrenciler için birçok programa sahiptir. Hem öğrenciler hem de destekçiler için harika bir fırsat!

Kosova’da İnşaat Mühendisliği

Eski Yugoslavya’daki beş yıllık savaş, Kosova’nın altyapısını ve doğal kaynaklarının çoğunu yok etti. Savaş 1999’da sona ermesine rağmen, Kosova hala birçok temel olanaktan yoksun. Ancak bu, Kosova halkının ilerlemesini ve kendilerine yeni bir hayat kurmasını engellemedi. Bir zamanlar Avrupa’da kişi başına düşen en yüksek ham petrol üretimine sahip bir bölgede, insanlar karşılaştıkları zorluklara rağmen geri dönüyorlar.

Kosova’nın yeniden inşasında aşılması gereken en büyük engellerden biri, onu yatırımcılara çekici kılmaktı. . Bölge, genellikle projeler için finansman arayan işletmeleri çeken doğal kaynaklardan yoksundur. Ancak, Kosova’da birçok başka kaynak mevcuttur. Örneğin bakır ve altın önemli miktarlarda bulunur. Ayrıca, Avrupa’nın bu bölgesinde kömür ve mermer de bol miktarda bulunmaktadır. Bu değerli kaynakları kullanarak, Kosova gelişen bir sanayi ve ticaret merkezi haline gelebilir.

Bölgeyi işletmeler için daha çekici hale getirmenin bir yolu, altyapıyı geliştirmektir. Savaş sırasında birçok yol ve köprü yıkıldı, bu da seyahati zor ve zaman alıcı hale getirdi. Bu sorunu çözmek için Kosova, ülke çapında ulaşımı iyileştirmek için birkaç önemli yapı inşa etti. Böyle bir yapı, Prizren’deki İbar Nehri üzerindeki Kosmalti Köprüsü’dür. Bu köprü Prizren’i Kosova’nın ikinci büyük şehri Mitropolis’e bağlar. Ayrıca bir tarafında kafe, diğer tarafında yaz aylarında insanların dinlenebileceği bir açık terasa ev sahipliği yapmaktadır.

Fiziki altyapının yanı sıra, mühendislerin ülkelerindeki iş fırsatları için hukuk departmanlarını hazırlamaları gerekiyor. Pek çok şirket Sırp yönetimi altında karlı operasyonlarını kaybettiğinden, menşe ülkelerine yatırım yapmakta yavaş kalıyorlar. Onları gemiye almak için, yeni hükümetin eğitimli yetkilileri, tüm düzenlemelerin adil ve gezinmesi kolay olduğundan emin olmalıdır. Bunu yapmak, işletmelerin gereksiz gecikmeler veya maliyet aşımları olmaksızın ülkelerinde kârlı bir şekilde faaliyet göstermelerini kolaylaştıracaktır.

Kosova’yı yeniden inşa etmek asla kolay olmayacaktı; ne de olsa savaş, doğal kaynaklarının ve altyapının çoğunu yok etmişti. Ancak, insanlar zor koşullara direndi ve her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri döndüler. Artık savaş sona erdiğine göre, insanlar her köşede gizlenen sürekli ölüm korkusu olmadan yeniden yaşama şansına sahipler. Bu, işletme sahiplerinin sevgili memleketlerini yeniden inşa etme fırsatına sahip oldukları anlamına gelir – ancak bu sefer büyüme için yeni kaynaklar ve fırsatlarla.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mavi mahallesi – Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!