Kosova Üniversitesi Diş Hekimliği

Kosova Üniversitesi Diş Hekimliği

Kosova Üniversitesi Diş Hekimliği

Kosova Üniversitesi Diş Hekimliği ; Diş hekimliği çene diş sağlığı ağız içerisinde oluşan diş çürükleri, ortodonti, cerrahi müdahalelerle ilgilenen doktorluk bölümüdür. Bir diş hekiminin olması gereken özellikleri ellerini iyi ve becerikli kullanmalıdırlar. Hastayla iletişimleri kuvvetli olmalı yapacakları iş için güven vermeleri gerekmektedir.  Diş hekimlerini yapılan müdahalelere göre değişiklik gösterse de uzun süre ayakta durabilen sabırlı kişiler olmaları gerekmektedir.

Diş Hekimi olacak öğrencilerimiz den fen derslerinde başaralı olmaları beklenmektedir. Kosova Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde deneyimli kadromuzla öğrencilerimiz ilk yıl fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi temel dersleri alırlar. İlerleyen dönemlerde ilk yıllarda anlatılan temel derslerle bağlantılıdır. Diş doktorları yüksek lisans eğitimi alarak alanlarında uzmanlaşa bilirler. İsterlerse akademik olarak da devam etmektedirler.

Sektörde kendi özel muayenelerini açabilecekleri gibi devlet hastanelerinde de çalışabilirler. Bir diş doktorunun yapabilecekleri muayeneye gelen hastanenin dişini çekmek, tel takmak gerekiyorsa çene ölçüsü almak, protez, implant gibi işlemlerin yapılmasına karar vermektir. Gelen hastanın durumuna göre ilaçlı tedavi uygulayabilir en son yöntem olarak ameliyat edilmektedir. Diş ve diş etlerinde problem yaşayan kişilerde diş doktorlarına başvurabilirler bunların tabii ki hepsinde uzmanlaşmak zorunda değillerdir. Kosova Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde deneyimli hocalarımızın verdiği eğitimlerle aldıkları derslerle ilerleyen üniversite yıllarında uzmanlaşmak istedikleri alanı belirlerler. Az önce saydığım işlemleri uygularken hastaya karşı güler yüzlü olmaları güvenini kazanmalıdırlar ki korkusu olan hastalar kendini rahat hissedebilsinler. Son yıllar da düzenlenen bilimsel konferanslar okulumuzu tanıtmak açısından etkili olmuştur.

4 Yıllık Eğitim

Kosova Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesi en yeni teknolojik ekipmanları sayesinde Avrupa’nın en iyi okulları arasındadır. Verdiğimiz modern eğitim sayesinde yurtiçi ve yurtdışında birçok öğrencinin dikkatini çekmiş ve ülkemize gelerek üniversitemizde okumalarının en önemli nedeni olmuşuzdur. Gelen genç öğrenci kitlesi Kosova Priştine Universum Üniversitesi içerisinde ve çevresinde rahatça konaklayabilirler. Üniversitemizin yurt imkanları öğrencilerimizi evindeymiş gibi hissettirir. Ekonomik sebepleri göz önünde bulunduracak olursak verilen eğitime karşılık ödenen miktar oldukça makuldür. Diş doktorlarının derslerde kullanması zorunlu olan malzeme ve ekipmanlar okul bütçemiz tarafından karşılanır amacımız öğrencilerimizin en iyi şekilde ders işleyebilmeleridir. 4 yıllık eğitim geçmişi olan okulumuzu bitiren öğrencilerimize Üniversitemiz iş bulmaları konusunda yardımcı olmaktadır.  Üniversitemizde mezun olunduktan sonra verilen diploma Avrupa ülkelerinde de geçerlilik göstermektedir. Bu sebeplerde tercih edilen okullar arasındayız. Avrupa’yla eşdeğer ve ekonomik eğitim vermemiz bizi diğer üniversitelerin öne geçirmektedir.

Eğitim dilimiz Sırpça Hırvatça seçmeli derslerimizde ise çeşitli dil seçenekleri ile ders verilmektedir. Bu çeşitlilik kendinizi geliştirmeniz açısından çok önemlidir. Farklı arkadaşlarla edinip olanları kültürlerini deneyimleyebilirsiniz.

Kosova Üniversite Diş hekimliği fakültesi veya üniversitemizin yurtları,diğer bölümleri hakkında daha detaylı, güvenilir bilgi almak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şirketi ile hayal ettiğiniz üniversitenin tüm ayrıntılarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Güler yüzlü çalışanlarımız size yardımcı olacaktır.

Kosova Üniversitesi, Kosova’nın tek devlet üniversitesidir ve öğrencilerine çeşitli kurslar sunmaktadır. Kosova Üniversitesi’nde verilen derslerden biri de diş hekimliğidir. Bu dersi tamamlayan öğrenciler diş hekimliği ve cerrahi alanında lisans derecesi alırlar. Diş cerrahisi daha ileri bir kurstur ve ilk yıldan sonra ek eğitim gerektirir. Kosova Üniversitesi’ndeki dişhekimliği okulu, ülkelerinin diş sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için dişhekimliği uzmanları yetiştiriyor.

Kosova Üniversitesi’ndeki dişhekimliği okulu, Balkanlar’daki ilk ve şu anda Kosova’daki sadece dört kişiden biri. Sınırlı sayıda kontenjan olduğu için öğrencilerin bu dişhekimliği okuluna girmek için başvurmaları gerekmektedir. Başvuru yapabilmek için öğrencilerin Kosova üniversitelerinden birinde genel veya diş hekimliği lisans eğitimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Dişhekimliği okuluna kabul edildikten sonra, öğrenciler diş hekimliği ve cerrahide bakalorya derecelerini kazanmak için sınavları geçmek zorundadırlar. Mezun olduktan sonra, dişhekimliği mezunları sertifikalı dişhekimi olmak için sınavları geçmek zorundadır. Mezunlar gerekli tüm sınavları geçtikten sonra ehliyetlerini alırlar ve resmi olarak diş hekimi olabilirler.

Yeni kabul edilen dişhekimliği öğrencilerinin aldıkları dersler dişhekimliği ile ilgili çok çeşitli konuları kapsar. Bunlara temel kimya, biyoloji, anatomi ve fizyoloji, patoloji ve anatomi diseksiyonu, mikrobiyoloji, tıp etiği ve ağız hijyeni dahildir. Dersler sırasında öğretmenler, yirmi yaş dişinin çıkarılması, kemik çıkarılması (ablatif prosedürler), ağız kanseri ve diğer ağız hastalıkları gibi öğrencilerin klinik uygulamada karşılaşabilecekleri farklı diş problemlerini açıklar. Ek olarak, öğrenciler diş çekimi ve dolgu gibi çeşitli cerrahi prosedürlerin nasıl yapılacağını öğrenirler. Tüm bu eğitim, öğrencileri diş cerrahları veya genel diş hekimleri olarak gelecekteki kariyerlerine hazırlar.

Kosova Üniversitesi dişhekimliği okulundan mezun olduklarında, mezunlar hem genel diş hekimliği hem de restoratif diş hekimliği uygulama hakkı ile tam lisanslı diş hekimleri olurlar. Bir lisans almak için, müstakbel diş hekimleri, Hastalardaki diş problemlerini nasıl tanımlayacaklarını ve çözeceklerini öğrenirler. Dişhekimleri Dişhekimleri Uzmanları için Dişhekimliği Konseyi Sınavı (DEEP) adı verilen bir sınavı geçtikten sonra, dişhekimleri Sırp Dişhekimleri Birliği’ne (SDA) katılabilirler. Bu, SDA’nın Balkan Konferansı bölgesinde farklı ülkelerden doktorlara üyelik veren tek kuruluştur. SDA’nın üyeleri olarak, Kosovalı dişhekimleri sağlıklı vücutlara yol açan sağlıklı ağızları sağlayarak halk sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olurlar.

Kosova Üniversitesi dişhekimliği okulu, Kosova’daki bu türden sadece dört okuldan biridir; şimdiye kadar Balkanlar bölgesinde bu türden sadece beş okuldan biridir. Dişhekimliği fakültesi mezunları, gerekli tüm sınavları geçtikten sonra hem genel diş hekimliği hem de restoratif diş hekimliği uygulama hakkı ile tam lisanslı diş hekimleri olabilirler. Diş hekimi adayları, acil diş durumlarını nasıl tedavi edeceklerini ve ağız sağlığını nasıl koruyacaklarını öğreniyor!

Kosova’da Diş Hekimliği Eğitimi

Diş sağlığı insanın hayatta kalması için çok önemlidir. İnsanlar, yiyecekler, sıvılar veya normal günlük aktivitelerden zarar görmüş dişleri önlemek veya onarmak için birçok teknik geliştirmiştir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanlar diş bakımını yaşam kalitelerini iyileştirmenin bir yolu olarak kullanmışlardır. Diş bakımı modern toplumumuzun önemli bir parçası haline geldi ve her ülkenin vatandaşları için bir çeşit diş eğitimi var. Okullar, pratik deneyimler ve ders kitapları aracılığıyla diş sağlığı ve önlemeyi öğretir. Sonuç olarak, diş bakımının kalitesi dişhekimliği eğitiminin ne kadar iyi uygulandığına bağlıdır.

Kosova’daki tüm okul çağındaki çocuklar dişhekimliği eğitimine katılmak zorundadır. Diş eğitimi, pratik becerilerin öğretilmesinin yanı sıra, sağlık ilkelerini öğretir ve ağız ve dişleri etkileyen hastalıkları önler. Öğrenciler ağız hijyeni, diş çekimi, diş eti ve azı dişlerinin temizlenmesi ve tedavisini ve daha fazlasını öğrenirler. Öğretmenler, bu konuları çocuklara anlamlı gelecek şekilde öğretme konusunda iyi eğitimlidir. Diş eğitimi, ders saatlerinin yanı sıra, öğrencilerin sınıfta öğrendikleri becerileri uygulayabilecekleri diş fuarları ve festivaller gibi ders dışı etkinlikleri de içerir. Bütün bunlar Kosova’daki herkes için kaliteli diş bakımı sağlar.

Diş hekimliği Kosova’da önemli bir meslektir ve tüm etnik gruplar tarafından kabul edilmektedir. Birçok kişi, adayların becerilerini diş modelleri üzerinde uyguladıkları halka açık diş muayeneleri yoluyla diş hekimliğinde iş bulur. Diş hekimi olmak isteyen kişiler, doktor veya hemşire olmak için genel üniversiteye giriş yeterliliklerine de başvurabilirler. Dişhekimliği okulunu tamamladıktan sonra çoğu dişhekimi daha fazla para kazanabilecekleri ve kendi saatlerini belirleyebilecekleri özel muayenehanelerde çalışır. Ancak, diş hekimlerinin doktor gözetiminde çalıştığı klinikler gibi halk sağlığı hizmetleri de vardır.

Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Kosova’da devlet diş bakımı çok iyidir. Ne yazık ki, birçok ülke henüz tüm vatandaşlar için diş bakımı uygulamaya başlamamıştır. Diğer Balkan ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Makedonya’da diş bakımı yetersiz çünkü hükümet bu mesleğe çok iyi destek vermiyor. Makedonya, vatandaşlarına diş bakımı sağlamanın yanı sıra, ülkelerin diş problemlerini tedavi etmek için yeni teknikler öğrenebilecekleri diş sağlığı konusunda uluslararası konferanslara da ev sahipliği yapıyor. Buna karşılık Kosova, tüm vatandaşlarının yüksek kaliteli diş hekimliği uygulamalarına erişimini sağlayan iyi bir hükümet desteğine sahiptir.

Diş eğitimi, Kosova’da yaşayan herkes için kaliteli ağız sağlığı sağlamanın önemli bir parçasıdır. Ülke, okul çağındaki çocukların her yıl diş hekimliği derslerine katılmalarını zorunlu kılarak taahhüt gösteriyor. Diş hekimliği, ileri eğitim programlarıyla devam etmek isteyen herkes için kabul edilen bir meslektir. İşçi sendikaları, herhangi bir dişhekiminin, etnik köken veya din temelinde ayrım gözetmeksizin diş hekimliğinde kariyer yapmak için yeterince sıkı çalışmasına izin verir. Diş hekimliğinde kariyer yapmak isteyen herkes, okul yıllarında çok çalışmalıdır, böylece ağız sağlığı iyi olan insanlara uygun, ödüllendirici bir kariyer sürdürebilirler!

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!