kosova prizren üniversitesi

Prizren Üniversitesi

Prizren Üniversitesi

Prizren Üniversitesi 1944 yılında kurulmuştur ve Kosova’nın başkentinde bulunmaktadır. Başlangıçta, üniversitenin sadece üç fakültesi vardı: hukuk, ekonomi ve coğrafya. 1960’larda tıp, mühendislik ve mimarlık fakülteleri eklendi. Doğa bilimleri, sosyal bilimler ve beşeri bilimler dahil olmak üzere diğer fakülteler daha sonra eklenmiştir. Üniversitenin on akademik binası ve iki kütüphanesi vardır. Ayrıca bir öğrenci restoranı ve iki spor salonu bulunmaktadır. Her öğrenci, üniversitede okurken yaşam masraflarını karşılamak için Arnavutluk hükümetinden aylık bir ödenek alır.

Şu anda, üniversiteye kayıtlı 10.000’in üzerinde lisans ve lisansüstü öğrencisi bulunmaktadır. Fakülte dersleri Arnavutça, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca ve Yunanca olarak verilmektedir. Üniversitede öğrencilerin seçebileceği altı ana dal vardır: ekonomi, coğrafya, tarih, sosyoloji ve siyaset bilimi. Her ana dal, öğrencilerin ders seçimlerini daha da özelleştirmek için seçebilecekleri altı uzmanlığa sahiptir. Öğrenciler ayrıca dil veya bilgisayar becerileri geliştirme dersleri gibi seçmeli dersler de alabilirler.

Prizren Üniversitesi, öğrencilerine yeteneklerini ve yeteneklerini sergilemeleri için çeşitli fırsatlar sunar. Her fakültenin her yıl Kosova çevresinde çeşitli etkinliklerde sahne alan bir fakülte orkestrası vardır. Kadın atletizm kulübünün yanı sıra erkek sporcular için bir atletizm kulübü de bulunmaktadır. Ayrıca hem geleneksel hem de modern dansları icra eden bir dans grubu bulunmaktadır. Üyeleri arasında farklı sanat disiplinlerini destekleyen bir sanat grubu bile var.

Prizren Üniversitesi, Kosova’nın her yerinden ve sınırlarının ötesinden gelen genç akademisyenlere çeşitli akademik disiplinlerde kurslar sunan uluslararası kabul görmüş bir yüksek öğretim kurumudur. Üniversite, öğrencilerin akranlarıyla ve üniversitenin kendisiyle olumlu bir şekilde etkileşim kurmaları için ek fırsatlar sağlamak için çeşitli öğrenci kulüpleri ve organizasyonları sunmaktadır. Öğrenciler aynı anda hem eğitimlerine hem de kampüsteki sosyal yaşamlarına katılmak için üniversitedeki birçok kulüpten birine katılabilirler.

Ülkemizdeki zor sınavlar ve eğitime harcanan yüksek masraflar son yıllarda öğrencileri yurt dışında okumaya çağırıyor. Prizren Üniversitesi düşük masrafları, Avrupa’nın her yerinde ve YÖK tarafından geçerli denklik belgesi ile öğrencileri çağırıyor. Kosova’da eğitim veren üniversite 2006 yılında kurulmuştur. Üniversitenin amaçlarıarasında çağdaş görünümlü gençler yetiştirmek ve özgür düşünceli ve sorumluluk duygusu gelişmiş bireyleri topluma kazandırmak yer almaktadır.

Dünyadaki çağdaş gelişmeleri yakından izleyerek uzman teknik elemanlar yetiştirmektedir. Zengin kütüphanesinde birçok kaynak kitaba ve elektronik yayına ulaşmak mümkündür. Öğrenciler ders dışında kalan zamanlarını da kültürel etkinliklere ve spor faaliyetlerine katılarak değerlendirebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

 

Eğitimini tamamlayanların başarı faktörü göz önüne alındığında oldukça yüksek bir seviyede olduğu görülmektedir. Aileler ve öğrenciler, mezun olduktan sonra hem akademik hem de doğrudan iş dünyasındaki yüksek başarı oranından memnunlar.

Prizren Üniversitesi bünyesindeki akademik kadronun fizik, bilişim, matematik, kimya ve hukuk alanlarında iyi donanımlı olduğu bilinmelidir. Bu konuyu daha derinlemesine incelemek isteyenler, öğretim üyeleri tarafından hazırlanan yayınlara da göz atabilirler.

Prizren Üniversitesi Vizyonu

Saygın ve çağdaş üniversiteler arasında yerini alan Prizren Üniversitesi özgüveni yüksek öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Modern yurtları ve uluslar arası eşdeğerde olan lisans programlarıyla öncü durumdadır. Gelişmiş teknoloji altyapısı ve güçlü akademik kadrosuyla öğrencileri iş yaşamına hazırlamaktadır. Öğrencilere benzersiz bir üniversitedeneyimi yaşatan Prizren Üniversitesi sosyal yaşam alanlarıyla şehrin gözdesi durumundadır. Üniversite kendi imkânları ile öğrenim gören öğrencilerine iş imkânı da sağlamaktadır. Burs olanakları, sağlık ve kültür hizmetleri ile eğitiminizi en iyi şekilde tamamlayabilmeniz için hizmetinizdedir. Maddi zorluklar sebebiyle üniversite eğitimini tamamlayamayan öğrencilere burs hakkı tanınmaktadır. Nitelikli bireyler yetiştirerek toplumu üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadır.

Prizren Üniversitesi: Mimarlık Fakültesi, İngiliz Dili Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Psikoloji Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi bölümlerinde eğitim veriyor.

Prizren Üniversitesi, Kosova’nın en eski ikinci üniversitesidir. 1877’de Tüm Alman Kosova ve Metohija Derneği tarafından kuruldu. Üniversite, çeşitli çalışma alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunmaktadır. Ayrıca öğretmenler için bir yüksek lisans okulu vardır. Kosova’nın her yerinden ve diğer ülkelerden öğrenciler üniversiteye devam etmektedir. Bu bir devlet üniversitesidir, bu nedenle Kosova vatandaşlığına sahip herkes ücretsiz olarak katılabilir.

Prizren Üniversitesi 1877 yılında kurulmuştur ve şu anda Kosova’nın en eski ikinci üniversitesidir. Aynı zamanda Kosova’nın en prestijli üniversitelerinden biridir. Üniversitenin web sitesine göre, şu anda çeşitli konularda 26 lisans, 19 yüksek lisans ve 11 doktora programı sunmaktadır. Ayrıca aday öğrenciler için çeşitli ön lisans programları mevcuttur. Düzenli kurslara ek olarak, spor ve sanat kulüpleri gibi katılabileceğiniz birçok ders dışı etkinlik de vardır.

Akademik dereceler sunmanın yanı sıra Prizren Üniversitesi, halka açık dersler aracılığıyla ülkenin entelektüel ve kültürel yaşamının geliştirilmesine de yardımcı olur. ve atölyeler. Her Perşembe akşamı Prizren’de herkese açık bir konferans dizisi var. Bu konuşmalardan bazıları siyaset, tarih veya edebiyat üzerine odaklanıyor. Derslere ek olarak, üniversitenin hem yetişkinler hem de çocuklar için haftalık okuma çevrelerine ev sahipliği yapan birkaç kütüphanesi vardır. Bu toplantılar, insanların okuma becerilerini geliştirmelerine ve yeni şeyler öğrenmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Prizren Üniversitesi’ndeki öğrenci topluluğu hem sosyal hem de etnik olarak çok çeşitlidir. 2010 nüfus sayımına göre, üniversitedeki öğrencilerin %47’si Arnavut, %35’i ise Kosovalı Arnavutlar. Bu üniversitede çok sayıda uluslararası öğrenci de vardı; öğrenci topluluğunun %11’ini oluşturuyorlardı. Arnavut olmayan öğrenciler, eski Yugoslavya’nın diğer bölgelerinin yanı sıra Arnavutluk, Yunanistan, Karadağ, Sırbistan ve Makedonya’dan geldiler. Öğrenci topluluğunun etnik bileşimi, insanların nereden geldiğine bağlı olarak önemli ölçüde değişti; Arnavutluk’tan Arnavutlar, Kosovalı Arnavutlardan daha düşük not ortalamalarına sahip olma eğilimindeydiler. Sosyal çeşitliliğin yanı sıra dini çeşitlilik de vardı: Öğrenci topluluğunun %47’si Müslüman, %35’i Katolik ve %11’i Ortodoks Hristiyandı.

Prizren Üniversitesi, Kosova tarihinin en büyük kurumlarından biridir. hem Kosovalılar hem de uluslararasılar arasındaki yaşına ve prestijine. Akademik dereceler vermenin yanı sıra, hem yetişkinler hem de çocuklar için konferanslar ve atölye çalışmaları düzenleyerek ülkesi için harika bir kültür inşa etmesine yardımcı oldu. Katılmak isteyen herkes, daha fazla bilgi için kabul ofisleriyle iletişime geçmelidir.

Tercih Sebepleri

Prizren ÜniversitesiPrizren Üniversitesi
Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!