Kosova Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora

Kosova Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora

Kosova Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora

Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerin alanlarında profesyonel olması için tercih ettikleri bir üst seviye eğitim ise yüksek lisans ve doktora eğitimidir. Günümüzde eğitim ve öğretimin önemi tartışılmaz bir konu haline gelmiştir. Artık yalnızca lisans mezunu olmakta öğrencilerin mesleklerinde gelişmesi adına yardımcı olmamaktadır. Alanlarında uzmanlaşmak isteyen Lisans mezunu öğrenciler yüksek lisans ve doktora eğitimini tercih etmektedir. Yüksek lisans ve doktora eğitimi birbirlerinden farklı eğitimlerdir. Yüksek lisans eğitimi öğrencilerin lisans eğitimlerini bitirdikten sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Doktora eğitimi ise öğrencilerin bağımsız araştırmalar yaparak projeler hazırlaması ile oluşan eğitim sürecidir. Doktora eğitimi, yüksek lisans ve lisans eğitiminde bir üst basamağı olarak görülebilir. Kosova Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi öğrencilere sunulan bir fırsattır. Sizlerde Kosova üniversitesinde lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimine başvurabilirsiniz. Bunun dışında farklı bir ülkede lisans bölümünüzü tamamlamanız halinde dahi Kosova Priştine Universum Üniversitesi’nde bu programlara başvurabilir ve eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Kosova Üniversitesi Yüksek Lisans Ve Doktora eğitimi ile lisans bölümünüzden mezun olduktan sonra alanınızda uzlaşmak adına kendinizi ve hedeflerinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Kosova Üniversitesinde bu eğitimi almak isteyen öğrenciler öncelikle lisans bölümünü tamamlamalı ve daha sonrasında yüksek lisans için başvuru yapmalıdır. Yüksek lisans eğitimi için herhangi bir sınava gerek olmadan yalnızca lisans mezuniyet diplomanız ile başvuru yapabilmektesiniz. Ülkemizde bu eğitim için bir sınav zorunluluğu ve stresi olması nedeni ile öğrenciler oldukça zorlanmaktadır ancak Kosova Üniversitesi bu bağlamda size büyük bir fırsat sunmaktadır.

Ülkemizde olduğu gibi iki aşamadan oluşan bu eğitim tezli ve tezsiz olmaktadır. Tezli yüksek lisans eğitiminde öğrencilerin bilimsel araştırmalar yaparak bilgilere ulaşma ve ulaştığı bilgileri değerlendirip yorumlama gibi yeteneklerini kullanmaktadırlar. Tezsiz Yüksek Lisans eğitiminde ise öğrencilerin mesleki konularda daha çok bilgiye ulaşma ve uygulamada gelişip daha pratik olmaları hedeflenmektedir. Doktora eğitimi ise yüksek lisans eğitimi tamamlandıktan sonra başvuru yapılan bir eğitim sürecidir. Lisans öğrencileri de başvuru yapabilirler ancak genellikle yüksek lisanstan sonra tercih edilmektedir. Doktora eğitimin öğrenciler yaptıkları bilimsel araştırmalar ile bu bölümden mezun olduktan sonra “doktor” ünvanı elde etmektedir.

Uluslararası Düzeyde Eğitim

EuroStar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmeti ile sizlerde Kosova Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi alabilir. Yurtdışında kendi diliniz ile eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Lisans sürecinde olan öğrencilerimize sunduğumuz tüm olanakları yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de sunmaktayız. Bizler için önemli olan siz değerli öğrencilerimizin isteklerine hitap etmektir. Kosova Üniversitesinin detaylı bilgileri için bizlerden her an destek alabilirsiniz. Uluslararası düzeyde eğitim veren bu üniversitede alanınızda uzman bireyler olarak mesleğinizi devam ettirebilir ve sizler de doktor ünvanı elde edebilirsiniz. Programların başvuru tarihleri, şartları ve olanakları hakkında detaylı bilgileri danışmanlarımızdan elde edebilirsiniz.

Kosova Üniversitelerinin Önemi

Priştine Üniversitesi, Sırbistan Cumhuriyeti’nde bir eyalet olan Kosova’da bir üniversitedir. ‘Priştine’ adı Arnavutça’da ‘barış’ anlamına gelir. Üniversitenin beş fakültesi, on iki bölümü, bir tıp merkezi ve altmış beş bin ciltlik bir kütüphanesi vardır. Üniversitede iki Nobel ödüllü eğitim gördü: Alpo Petter Malm ve Herbert Kohlberg. Malm, farklı zeka ve eğitim düzeylerini belirlemek için Malm-Kohlberg sınıflandırma sistemini geliştirdi. Petter, oğluna Alpo adını bile verdi. Hem Malm hem de Petter, yaratılmasına yardım ettikleri üniversiteyle derin bağlara sahiptir.

Kuruluşundan bu yana, Kosova’daki üniversiteler ulusun kültürünü ve kimliğini geliştirmede ayrılmaz bir rol oynamıştır. Üniversite kampüslerinde Kosova hakkında şiir okumak ve şarkı söylemek gibi birçok kültürel etkinlik gerçekleştirilir. Öğrenciler ayrıca başkalarını anavatanları hakkında eğitmek için Kosova hakkında oyunlar düzenlerler. Bu kültürel etkinlikler, yurtseverliği ve ulusal gururu teşvik ederek kamuoyunun Kosova hakkındaki görüşünü güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı doğrultuda, bu olaylar yabancıları Kosova’da yaşamın nasıl olduğu konusunda eğitmeye yardımcı oluyor. Bütün bunlar, üniversitelerin toplumda oynadığı rol sayesinde mümkündür.

Kültürel bilinci teşvik etmenin yanı sıra, Kosova’daki üniversiteler, yurttaşlara işlerini düzgün bir şekilde nasıl yapacaklarını öğretmede aracıdır. Her belediye mezunlarını ildeki üniversitelere gönderir; bu öğrenciler daha sonra Kosova’daki uygun üniversitelerden mezun olurlar. Bu şekilde, Kosova’nın her sakini, ulusun bir vatandaşı olarak görevlerini nasıl yerine getireceğini bilir. Ayrıca, Kosova’daki üniversitelerden mezun olanlar dünyadaki diğer kurumlarda eğitim görmeye devam ederler ve bu da üniversite pozisyonları için uluslararası işe alımlara yol açar. Bu döngü, tüm Kosova vatandaşları için iş umutlarını yüksek tutuyor.

Üniversite mezunları, geleceğin devlet memurları ve askeri personelinin yetiştirilmesine de yardımcı oluyor. Her ikisi de derece gerektirdiğinden, bu hükümet için kolay bir süreçtir. Ayrıca, eğitimin her seviyesindeki öğrenciler, hayatın her kesiminden potansiyel işverenlerle tanışabilmeleri için Kosova’daki üniversitelere devam etmektedir. Her kurumun kendi işe alım süreci vardır, bu da işverenlerin her üniversitedeki eğitim müdürleriyle iletişim kurmasını kolaylaştırır. Bu, kariyerlerini ilerletmek isteyen gençler için mükemmel fırsatlar yaratır; bu sistemlerin yıllar içinde hem öğrencilere hem de işverenlere nasıl fayda sağladığı harika.

Kendi ülkesinde güçlü bir üniversite sistemine sahip olmak her vatandaşa büyük yarar sağlar. Her üniversite sadece kültürel farkındalığı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda geleceğin vatandaşları ve askerleri için hayati önem taşıyan eğitim alanlarıdır. Ayrıca, uluslararası işe alımların hem öğrencilere hem de işverenlere nasıl fayda sağladığını bilmek, bu sistemin ilgili herkes için ne kadar iyi olduğunu görmeyi kolaylaştırır. Ulusal birlik için zor bir dönemden sonra bile, güçlü bir üniversite sistemine sahip olmanın onunla ilgili herkes için çok büyük faydalar sağladığı inkar edilemez.

Kosova Üniversitesi (Kosova: Universiteti i Kosovës, Uek: Kurdi Universiteti) Kosova bölgesindeki tek üniversitedir. 10 Ağustos 2008’de kurulmuştur. Lisans ve yüksek lisans dereceleri sunan bir devlet üniversitesidir. Üniversite, bölgede önde gelen bir Yüksek Öğrenim kurumu olarak kabul edilir ve Avrupa Üniversiteler Birliği (BAE) tarafından tanınır.

Kosova Üniversitesi, 18 Ekim 2008 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Kosova Üniversitesi Yasası ile kurulmuştur. Şu anda üniversitede dört fakülte bulunmaktadır; Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Fen Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Beden Eğitimi Fakültesi. Her fakültenin kendi yönetimi ve kurulu vardır; her birinin kendi Fakülte Kütüphanesi vardır.

Kosova Üniversitesi, 2016-2017 QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında Güneydoğu Avrupa’daki 81 üniversite arasında 58. sırada yer aldı. Üniversite aynı zamanda %50’den fazla hareketlilik statüsü ile A3 kategorisinde tanınan yedi Avrupa üniversitesinden biridir. Şu anda, üniversiteye kayıtlı yaklaşık 35.000 öğrenci bulunmaktadır. Kosova Üniversitesi’ndeki tüm öğrencilerin yüksek lisans veya doktora derecesi alabilmeleri için bir lisans programını tamamlamaları gerekmektedir.

Kosova Üniversitesi’ne başvurmak için kabul koşullarını yerine getirmeli ve gerekli belgeleri sunmalısınız. Adayların başvuru yapabilmeleri için lise diplomasına veya GCE ‘A’ Seviyesine veya akredite bir kurumdan eşdeğerine sahip olmaları gerekir. Ek olarak, başvurunuzu göndermek için lise danışmanınızla birlikte lise İngilizce dil şartını kabul edilebilir bir notla geçmiş olmanız gerekir. Başvurunuzla birlikte, iki tavsiye mektubu, bir İngilizce yeterlilik testi raporu ve doldurulmuş bir başvuru formu sunmalısınız.

Hala oldukça genç olmasına rağmen, Kosova Üniversitesi bugüne kadar büyük bir başarı elde etti. Şu anda açık olan dört fakülte ile yeni öğrencileri kabul etmeye ve başarılı başvuru sahiplerine dereceler vermeye hazır. Bu harika üniversiteye başvurmak için web sitelerini ziyaret edin ve bugün başlayın!

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!