Priştina Üniversitesi

Priştina üniversitesi Kosova’nın başkenti Priştina da yer almaktadır. 1969 tarihinde Kosova Meclisi tarafından üniversite kurulmasına dair kanun ile devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. Üniversite ismini 1999 da ki Kosova savaşı sonunda almıştır. Yönetim üyelerinin aldığı karar ile Priştina üniversitesi şimdilerde Hasan Priştina Üniversitesi adını taşıyor.

Çoğunlukla Arnavutça olmak üzere kimi bölümlerde Türkçe ve İngilizce eğitime de yer verilmektedir. Ayrıca bu Üniversitede Arnavut olmayan öğrencilere de fakültelerde eğitim imkânı sağlanmaktadır. Hatta yakın bir tarihte de Priştina Üniversitesinin daha fazla öğrenim üyesi alacağı açıklanmıştır. Bu öğrencilerden çoğunluğu Kosovalı Türklerden oluşmaktadır. Priştina üniversitesinde başlıca Ziraat, Güzel sanatlar, iktisat gibi fakülteler gibi toplamda 15 fakülte ve 71 bölüm bulunmaktadır.

Priştina Üniversitesinde Eğitim Şansı

Üniversitede Merkezi Akademik işlerden sorumlu hizmetler, hukuk hizmetleri, insan kaynakları hizmetleri ve öğrenciler için oluşturulmuş belli başlı hizmetler yer almaktadır. Bunun yanı sıra üniversite yönetimi, tedarik bölümü, bilgi teknolojisi gibi öğrenciler için kolaylık sağlayacak departmanlar da mevcuttur.

Eğitim kalitesi olarak Avrupa standartları seviyesine eş değerdir. Kosova da eğitim ekonomisi oldukça düşüktür. Bu nedenledir ki yurt dışında birçok üniversite ile işbirliği içerisindedir. Hatta yakın tarihte Priştina ile ülkemiz arasında öğrenci ve öğretmen değişimi içinde iş birliği yapılmıştır. Eğitim bakımından çok yenilikçi bir yapıya sahip olan Priştina Üniversitesi iyi bir kariyer için büyük donanımlara sahiptir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!