Kosova Dini Namaz Ezan Vakitleri

Kosova Dini Namaz Ezan Vakitleri

Kosova Dini Namaz Ezan Vakitleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biride eğitim almak istedikleri üniversitenin bulunduğu ülkenin dini hakkında olmuştur. Yurtdışı eğitiminde Kosova’yı tercih eden Türk öğrencilerin bu konuda oldukça şanslı olduğunu bilmelerini isteriz. Kosova da ülkenin yaklaşık %96sı Müslümandır. Müslümanlığın bu kadar yaygın olması ise Osmanlı zamanına dayanmaktadır. Osmanlı dönemin bağlarımızın oldukça güçlü olduğu bu ülkede Müslümanlık hızlı yayılmıştır. Müslümanlığın yanı sıra Sufizm ve Bektaşilikte oldukça yaygındır.

Kosova Dini Namaz Ezan Vakitleri açısından öğrencilerin hiçbir zorluk çekmeyeceğinden emininiz. Yaygın olan diğer görüşler hakkında da sizleri kısa bilgilendirmek isteriz. Sufizm ve Bektaşilikte aslında Müslümanlığın bir görüş biçim olduğu için aklınıza başka bir din algısı kesinlikle gelmesin. Sufizm bir açıklama değil, bir görüş açısıdır. Kişinin kendini tanıyarak Tanrı’ya ulaşmasını içerin bir görüştür. Bektaşilik ise kökeni baya sağlam olan bir görüştür. Tasavvufi görüşler arasında yer almaktadır ve amaç yine aynıdır. Bu nedenle aslında Kosova bizim ülkemize oldukça yakın ve tercih edilmesi gereken en önemli ülkelerden birisidir.

Kosova Priştine Universum Üniversitesi eğitim ve öğretim için kesinlikle alternatifi olamayacak kadar kaliteli bir üniversitedir. Bu nedenle Türk öğrencilerin birçoğu bu üniversiteyi tercih etmektedir. Akıllarında oluşan sorulara yanıt bulmak içinde detaylı bir araştırma gerekmektedir. Kosova Dini Namaz Ezan Vakitleri öğrencilerin aklını kurcalayan bir diğer sorulardandır. Kosova da yaygın olan dinler hakkında bilgi vermiştik. Peki ezan ve namaz saatleri nasıldır? Kosova ezan ve namaz saatleri aynı ülkemizde olduğu gibidir. Arada kaynaklanan saat farkı itibariyle ezan saatleri farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak hemen hemen aynıdır. Bu nedenle Müslüman öğrencilerin birçoğu rahatlıkla eğitim ve öğretim hayatını sürdürebilmektedir. Birçok yönden Türklerin yaşantısına sahip olan bir ülke olduğu için sizlerde üniversite hayatınızı rahatlık ve huzur içinde yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi ise kesinlikle ülkeye ve Kosova Priştine Universum Üniversitesi eğitimine, ortamına kolaylıkla adapte olabilmenizden kaynaklanmaktadır. Yerel halkın samimiyeti ve Türk öğrencilere gösterdiği ilgiyi gördükten sonra eminiz ki sizlerde mutlu olacak ve kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

Yüksek Olanaklar

Euro Star Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmeti olarak sizlere hayallerinizi gerçekleştirme de ve bu eşsiz ülkede eğitim almanızı sağlamakta destek olmaktan büyük mutluluk duyarız. Çünkü bizler öğrencilerin yüksek olanaklar eşliğinde sağlıklı bir eğitim ve öğretim almaları gerektiğine inanmaktayız. Kosova Priştine Universum Üniversitesi son zamanların en kaliteli yurtdışı Türkçe eğitim sunan üniversiteleri olarak bilinmekte ve bu istikrarını sürdürmektedir. Kosova da alacağınız eğitimin sizlere sağladığı yüksek olanakların yanı sıra rahatlığı ve konforu da bulunmaktadır.  Okumak istediğiniz bölüme karar verme aşamasında danışmanlarımız sayesinde doğru yönlendirmeler ve yetenekleriniz eşliğinde size en uygun bölümlerde eğitim alabilirsiniz. Hayalleriniz ertelenemeyecek kadar değerlidir onları ertelemeyin ve doğru tercih için mutlaka bizlere ulaşın.

Kosova Dini Namaz Ezan Vakitleri

Kosova’da Hıristiyanlığın tarihi Osmanlı İmparatorluğu ile iç içedir. Yüzyıllar boyunca, Kosova’nın Hıristiyan topluluğu, onları İslam’a dönüştürme girişimlerine direndi. ‘Hıristiyanlık’ kelimesi Yunanca ‘Krist’ (Romalı ‘Cristus’ daha sonra ‘Mesih’ oldu) ve ‘inanç’ anlamına gelen ‘ity’den türemiştir. Bu nedenle, Hıristiyanlık kelimesinin en eski yazılı kaydı bu döneme aittir ve eski bir Yunan el yazmasındaki bu inançla ilgilidir. Kosova, tarihi boyunca Müslümanlar, Doğu Ortodoks Hıristiyanları ve Sünni geleneklerini takip eden Arnavut Müslümanlar da dahil olmak üzere çok sayıda dini gruba ev sahipliği yapmıştır. Son yıllarda, eski Yugoslavya’nın diğer bölgelerinden gelen mülteci akını, Kosova’ya çok daha çeşitli dini uygulamalar getirdi.

Kosova’nın özerk bölgesinde dini pratikte birçok zorlukla karşılaşılsa da, inananlar güçlü kalmaya devam ediyor. Dayanıklılıklarının bir nedeni, Kosova’daki farklı dinlere mensup kişiler arasındaki kardeşlik duygusu olabilir. Örneğin, Arnavut Müslümanlar ve Ortodoks Hıristiyanlar, farklılıklarına rağmen Noel’i birlikte kutluyorlar. Noel zamanında, her ebeveyn grubu çocuklarına hediye olarak para verir. Ayrıca mercimek, tuzlu morina ve biber turşusundan oluşan bu kutlama sırasında geleneksel bir yemek de yerler. Kutlamalar sırasında farklı geleneklere sahip olsalar da, bu etkinliklerde birbirlerinin arkadaşlığından zevk alırlar.

Çeşitli dini gruplar arasında barışı ve birliği korumak için, tüm siyasi kararlar öncelikle Kosova’daki vatandaşların çoğunluğu tarafından onaylanmalıdır. Birçok dini lider Sırbistan’dan bağımsızlığı desteklese de, bu adımı atmadan önce Arnavut çoğunluğun onayını almaları gerekiyor. Ayrıca, aynı dini grubun üyeleri arasında anlaşmazlıklar varsa, yetkililer karar vermeden önce bir arabuluculuk sürecinden geçmelidir. Yüksek duygular bazen acele kararlara yol açabileceğinden, dinle ilgili konularda herhangi bir karar vermeden önce herkesin bir şeyler konuşması önemlidir.

Birçoğu, dinin Kosova’da hala kamuoyunu etkilediğine inanıyor; bireyler, dine ilişkin kişisel seçimlerini, onunla ilgili çocukluk deneyimlerine dayanarak yapmaktadırlar. Her yıl on binlerce insan, Aziz George’un doğum yerinde ibadet etmek için Kurto’s Mas’a gider; Burası Arnavutluk’un Gjirokaster semtinde bulunan George Kastrioti’nin kilisesi ve manastırı. Birçoğu doğaüstü güçlerin bu sitede insan ilişkilerini etkilediğine inanıyor; birçok hacı, burayı ziyaretleri sırasında doğaüstü varlıklar olduğuna inandıkları şeyleri gördüğünü bildirmiştir. Hristiyan mirasına sahip çoğu yerden çok uzakta olduğu için, bu hacılar, bu kutsal mekanda tipik olmayan inançları uygulayan çok çeşitli dinleri temsil ediyor – buraya milletlerinin kurucusu Selahaddin adına ibadet etmek için gelen Müslümanlar da dahil.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana, dini gruplar ve topluluklar arasındaki güçlü bağların yanı sıra çeşitli dini geçmişlerden gelen hacıların akını ile açıkça görülen sayısız zorluğa rağmen dini uygulama Kosova’da devam etmeye devam etti. Din hakkında kararlar almak için kurumsallaşmış süreçlere rağmen, dini uygulama insanların günlük yaşamlarında derinden kök salmış durumda. Din, insanların zihninde var olduğu sürece, herhangi bir dış baskı veya kısıtlamadan bağımsız olarak, eylemleri üzerinde her zaman bir etkiye sahip olacaktır.

Din özgürlüğü, bireylerin kendi inançlarını takip etme haklarını koruyan temel bir insan hakkıdır. Aynı zamanda bir ulusun kimliğinin de temel bir parçasıdır. Birçok insan, milletlerinin dini özgürce yaşama hakkını savunmak için savaştı ve öldü. Din özgürlüğü özellikle savaş zamanlarında önemlidir; insanlara zulüm korkusu olmadan inançlarını ifade etme alanı verir. Bu anlamda, din özgürlüğü barış ve istikrar için esastır.

Din özgürlüğü, eski Yugoslavya’nın bir parçası olarak tarihi boyunca Kosova halkı için temel bir değerdi. Her Yugoslav ulusu, çeşitli inançlardan gelen güçlü senkretik unsurlar da dahil olmak üzere, kendi farklı dini kültürüne sahipti. Nüfusun yaklaşık %70’i Müslüman olarak tanımlanan İslam, Kosova’da açık ara en popüler dindir. Nüfusun yaklaşık %25’i Ortodoks Hristiyan olarak tanımlanırken, %5’in hemen altında bir kısmı Katolik olarak ve %1’den azı başka bir Hristiyan mezhebi ile özdeşleşiyor. Hinduizm, Budizm, Yahudilik ve diğer inançlar da Kosova’daki küçük azınlıklar tarafından uygulanmaktadır. Kosova’da birçok insan birçok farklı tanrıya ve ruhani varlığa dua etti.

Maalesef, Kosovalıların din özgürlüğü, Sırbistan ile Kosova’nın Arnavut çoğunluğu arasındaki 1999 ihtilafı sırasında ve sonrasında büyük zarar gördü. Sırp yetkililer, İslam gibi Arnavut dinlerinin, Ortodoksluğun ve Roma Katolikliğinin bağdaştırıcı biçimlerinin uygulanmasına sert kısıtlamalar getirdiler. Müslümanlar camilerini Arnavut milliyetçisi propaganda merkezlerine dönüştürmek zorunda kaldılar. Devlet yetkilileri birçok Müslüman türbesini ve mezarlığını tahrip ederek birçok cemaati ibadethanelerinden tahliye etti. Bu eylemler, Kosovalı Müslümanları ana akım toplumdan izole etti ve 2001’deki şiddetli ayaklanmaların onları evlerini terk etmeye zorladıktan sonra birçok kişinin göç etmesine neden oldu.

Ancak Kosovalılar o zamandan beri din özgürlüklerini korumak için yılmadan savaştılar. Dua nöbetleri ve açlık grevleri gibi sivil itaatsizlik eylemleriyle hükümet baskısına karşı gösteri yaptılar. 2017 Kosova bağımsızlık referandumu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in Kosovalıların kendi kendine oy vermesini zorla engelleyeceği yönündeki tehditlerine rağmen %98’e yakın bir seçmen katılımı gördü. Bu cesur çabalara rağmen, hükümet baskısı bugün Kosova’da çok yaygın. Her yıl yüzlerce insan inançlarını hükümet onaylı kanalların dışında ifade ettikleri için hapsediliyor ki bu, dini ifade etrafında bu kadar çok kültürel değere sahip bir ülke için bir trajedi.

Arnavut mirasının önemli bir parçası olarak görüldüğü için Kosova kültüründe en çok din özgürlüğüne değer verilir. Bu değer, özellikle insanların daha fazla güvenlik için özgürlüklerini feda etmeye istekli olduğu savaş veya huzursuzluk zamanlarında belirgindir. Küresel toplumun, vatandaşların dini özgürlüklerini tehdit ettiklerinde hükümetlere karşı durması gerekiyor. Ancak manevi barış için çalışan herkes, çatışmanın hangi tarafında olursa olsun kendi dini özgürlüklerini korumalıdır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!