Kosova Eğitim Danışmanlığı

Kosova Eğitim Danışmanlığı

Kosova Eğitim Danışmanlığı

Eğitim danışmanlığı öğrencinin hedeflerine ve yeteneklerine göre istediği eğitim ve öğretimi alabilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Kosova Eğitim Danışmalığı bu noktada kendini oldukça geliştirmiş ve öğrencileri doğru yönlendirmek adına faydalı bir sistem kurmuştur. Toplamda iki aşamada olan bu eğitim danışmanlığı hizmeti öğrenciyi yormadan ve fikirlerine saygı duyularak doğru ve kaliteli yaşam sürmeleri için her ayrıntı düşünülerek hazırlanmıştır. Bireysel, grup halinde ve yurtlarda verilen bu hizmet ile öğrencinin hem psikolojik hem de öğretim sürecini toparlamaya ve sağlıklı düşünceler eşliğinde eğitim-öğretim hayatını sonlandırması hedeflenmiştir.

Eğitim danışmanlarının da yüksek bilgi kapasitesine sahip her anlamda kendini geliştirmiş ve bireylere desteği yüksek olan kişiler olmasına özen gösterilmektedir. Eğitim danışmanlığı anlayışı günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda akıllarında oluşan sorulara yanıt vermek ve ihtiyaçlarını karşılayıp, doğru yönlendirmeler sağlamak oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenledir ki Kosova Priştine Universum Üniversitesi tercihinde bulunan öğrenciler her zaman eğitim danışmanlık hizmetinden yararlanarak bulundukları noktadan daha iyi bir noktaya gelebilmek adına çabalamış ve bunda oldukça başarılı olmuştur. Böylelikle öğrencilerin yaşadığı problemler en aza indirgenerek eğitim öğretim hayatlarında alacakları danışmanlık hizmetleri ile ileri düzeyde devam etmeleri sağlanır.

Kosova Eğitim Danışmanlığı

Eğitim de en önemli süreç üniversite sürecidir. Üniversite okumak isteyen her genç bu hayali için oldukça büyük bir savaş vermektedir. Bunun nedeni ise ülkemizde bulunan sınav sisteminden kaynaklanmaktadır. Sınav sisteminin öğrencilere sunduğu “acaba başarabilir miyim?” sorusu onların en büyük başarısızlık nedenlerinden birisi olmuştur. Bu nedenle üniversite hayatında artık öğrencilerin daha kolay bir şekilde eğitim almasını sağlayan sistemler ile tanışma vakti gelmiştir. Bu kaygıdan kurtulmak ve öğrencilerin yurtdışında eğitimine devam etmesini sorunsuz bir şekilde tamamlamak adına da Kosova Eğitim Danışmanlığı hizmetleri sunulmuştur. Bireysel ve grup çalışmaları olarak ikiye ayrılmış bu çalışmalarda öğrenciler öncelikle tek tek görüşmeler eşliğinde danışmanlarla bilgi alışverişi yapmaktadır. Sorunlarını bireysel olarak paylaşarak her türlü problemin en aza indirgenmek istenir. Grup çalışmalarında ise öğrenciler hep birlikte ortak sorunlarını paylaşarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunup, kaynaşıp ve sosyal bir ortam yaratarak eğitim hayatına devam etmektedir. En çok tercih edilen çalışma ise grup çalışması olmaktadır.

EuroStar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmeti olarak siz değerli öğrencilerimizin her türlü sorununda uzman danışman kadromuzda yanınızda olacak şekilde faaliyet göstermekteyiz. Bu nokta bizi birçok danışmanlık platformundan farklı bir noktaya taşımaktadır. Bizim için önemli olan yalnızca Kosova Priştine Universum Üniversitesi’nde eğitim almanız değil alacağınız bu eğitimi sıfır sorun ile tamamlamanızdır. Bu aşamada her zaman sizlerin yanında olacak ve gelecek ışığımız olan siz öğrencilerimize destek olacağımızdan emin olabilirsiniz. Bizlerin sunduğu fırsatlar ile kendinizi gayet rahat hissedebilirsiniz ve aklınıza takılacak her soru için bizlere gönül rahatlığı ile ulaşabilirsiniz.

Kosova ve Üniversite

Kosova’daki üniversite hayatı, çoğu öğrencinin sabırsızlıkla beklediği heyecan verici bir deneyimdir. Üniversite, öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri ve sosyal bir bağlamda öğrenmeleri için bir ortam sağlar. Birçok üniversite, yurtdışında okumak isteyen diğer ülkelerden gelen öğrencileri barındırmak için İngilizce kurslar sunmaktadır. Avrupa’nın diğer bölgelerinden birçok aday öğrenci son yıllarda kampüs kapılarına akın etti. İşte Kosova’da üniversite hayatının nasıl olduğuna dair kısa bir genel bakış.

Her şeyden önce, çoğu öğrenci üniversitede okumak için il dışından seyahat etmek zorunda. Bu, ana şehirden uzakta yaşayan insanlar için zor olabilir. Bununla birlikte, birçok kolej, öğrencilerin sitede daha düşük bir oranda yaşamalarına izin verir. Bu, eğitim maliyetini düşürmeye yardımcı olur ve gençlerin iyi bir eğitim almalarını kolaylaştırır. Ayrıca, kafeterya yemekleri şaşırtıcı derecede iyidir ve başkentte bulabileceğiniz yiyeceklerle kolayca rekabet eder. Her şey düşünüldüğünde, Kosova’da üniversite hayatı, biraz çaba göstermeye istekliysen çok eğlencelidir.

Profesörlerin çoğu akıcı bir şekilde İngilizce bilse de, birçok ders ana dilde verilmektedir. Bu, İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşan ancak yüksek sesle konuşulmasını tercih eden uluslararası öğrenciler için sinir bozucu olabilir. Profesörlerden bazıları, uluslararası öğrenciler için ders anlatım tarzlarını ayarlamaya isteklidir, bu da onların anlamalarını ve derse katılmalarını kolaylaştırır. Ayrıca, tüm üniversite kursları, anadalınız ne olursa olsun, askeri eğitim içerir. Bu, her öğrenciye öğrenimlerini bitirdikten sonra kullanabilecekleri değerli beceriler kazandırır.

Kosova’daki üniversite hayatı Amerika veya Avrupa’da bulacağınız ile karşılaştırıldığında çok hareketlidir. Öğrencilerin kendilerini meşgul etmek için çeşitli kulüpleri, sporları ve diğer sosyal seçenekleri vardır. Kampüs, çeşitli restoran ve mağazalara yürüme mesafesinde merkezi bir konuma sahiptir. Ayrıca, kampüsün yakınındaki sokaklardaki birçok restoran ve kafe, düzenli fiyatlarla öğrenci indirimlerini karşılar. Yakındaki otellerle birleştiğinde, öğrencilerin sıcak yaz aylarında serinlemelerini ve soğuk kış günlerinde sınıflar arasında rahat etmelerini kolaylaştırır.

Üniversite, yeni insanlarla tanışmanın ve size yaş veya disipline göre herhangi bir kısıtlama getirmeden kişiliğinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Kampüsteki tüm sosyal seçenekler sayesinde hemen hemen her öğrenci öğrenimi sırasında meşgul olur. Profesörlerin çoğu akıcı İngilizce konuşsa da, birçok ders ana dilde verilmektedir. Ne olursa olsun, Kosova’da üniversite hayatı herkesin denemesi gereken heyecan verici bir deneyim!

Kosova’da eğitim, ülkeyi kalkınma ve demokrasi yolunda tutmak için esastır. Kosova halkının modern bilgi ve becerilerle iyi donanımlı olmasını sağlamak için de gereklidir. Bu, özellikle birçok ülkenin ekonomik olarak daha bağımsız ve teknolojik olarak daha gelişmiş olmaya çalıştığı 21. yüzyılda geçerlidir. Eğitim kurumları bir ülkenin vatandaşlarını, kültürünü ve liderlik yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur.

Kosova’da eğitim tarihi, bölgenin Sırp kralının kontrolüne girmesinden sonra 14. yüzyıla kadar uzanır. Daha sonra bölgenin rahiplerini eğitmek için bir okul sistemi kuruldu. Bu, Kosova’da Arnavutça konuşan nüfus arasında dini ideolojiyi yaymak için yapıldı. Başlangıçta rahipler kiliselerde ders veriyorlardı, ancak 1877’ye kadar Prizren’de rahipler için bir devlet okulu kurulmadı. Birkaç yıl sonra, Kosova’daki farklı dini topluluklardan çocuklar için okullar da açıldı.

İlk okullar 1877’de Arnavutça konuşan Katoliklere eğitim vermek için kuruldu. Ancak, bu okullar esas olarak Sırp hükümetinin Kosovalı Arnavutça konuşan insanları eğitmesi için bir yol olarak hizmet etti. Buna karşılık, Sırp milliyetçileri Arnavut komşularını Arnavutça Kiril alfabesiyle yazılmış ders kitaplarıyla eğittiler. İlk genel sıbyan mektebi 1880 yılında Prizren’de kapılarını açmıştır; beş öğretmeni ve 30 öğrencisi vardı. Zamanla, daha genel ilköğretim okulları inşa edildi ve kapılarını farklı dini topluluklardan öğrencilere açtı.

I.Dünya Devletleri Savaşı’nın patlak vermesinden sonra Kosova, Sırbistan Krallığı’nın bir parçası oldu ve Sırp Ulusal Hareketi’nin merkezi oldu. Bu, hükümet tarafından Veliaht Prens Alexander yönetimindeki birkaç okulun kapanmasına neden oldu. İkinci Dünya Savaşı patlak verdikten sonra birçok eğitim tesisi Alman askerleri tarafından askeri üslere dönüştürüldü. Şu anda, öğrencilerin sadece yüzde 10’u ilkokullara kayıtlıyken, yaklaşık yüzde 50’si ortaokullara kayıtlıydı. I. ve II. Dünya Savaşlarından sonra öğretmen sıkıntısı yaşansa da eğitim için gerekli kitap ve malzeme sıkıntısı da vardı; birçok okul bu malzeme eksikliğinden dolayı gerektiği gibi çalışamadı.

Kosova’da yüzyıllar önce eğitimin başlamasından bu yana birçok iyileştirme yapılmış olmasına rağmen, bugün hala iyileştirme için yer var. Halihazırda ülke genelinde faaliyet gösteren 60’ın üzerinde ilköğretim okulu ve 25 ortaöğretim okulu bulunmaktadır- ancak aynı zamanda daha fazla öğrencinin kaliteli eğitim fırsatlarına erişebilmesi için yeniden canlandırılması gereken birkaç yüz aktif olmayan ilk ve orta okul da bulunmaktadır. 21. yüzyılda bağımsızlık veya kendi kendine yeterlilik arayan herhangi bir ülke için bilgili bir nüfusa sahip olmak şarttır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!