Kosova Eğitim Sistemi

1999 yılındaki NATO müdahalesinden sonra Birleşmiş Milletlerin ortaya koyduğu “Kosova standartları” Kosova’nın eğitim sisteminin temelini oluşturmaktadır. Bu standartlar sonrasında belirlenen amaçlar doğrultusunda kalkınan ve ileriye giden Kosova devletinin, bu ilerleyişine ön ayak olacak neslin yetişmesi amaçlanmıştır.

Genel amaçları ortaya koyan sistemde öncelikler ve hedeflenen şu şekilde ortaya konmuştur; tüm ülkelerin birbirine bağımlı olduğu dünyada öğrenmeye açık ve karşılaştığı sorunlarla mücadele edebilecek beceri ve donanımlara sahip gençler yetiştirmek. Öğrencilerin kendilerini, ailelerini ve yaşadıkları toplumu tarihi ile birlikte tanımak ve takdir etmek ama bunun yanında da diğer toplumlara ve insanlara karşı saygılı ve hoşgörülü olmak da hedeflenen neslin özellikleri arasında yer almaktadır.

Kosova Eğitim Kalitesi

Okul öncesi eğitim, ilkokul, alt orta öğrenim, üst orta öğretim, lisans ve master şeklinde sınıflanan tüm eğitim sistemini kapsayan amaçların odaklandığı nokta ise demokratik kalkınma, yeni ekonomik fırsatlar yakalama ve dünyaya açılma olarak açıklanmaktadır. Bu doğrultuda ilkokuldan master eğitimine kadar bütün seviyelerde eğitim alan öğrencilerin Kosova’nın yeniden inşası ve bağımsız bir devlet olarak ayağa kalkıp gelişmiş bir ülke olmasında ön ayak olması amaçlanmaktadır.

Her seviyede ki eğitim kalitesini Avrupa standartlarına ulaştıran Kosova’da önde gelen üniversiteler başta olmak üzere gözde birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Her biri – özellikle Avrupa başta olmak üzere – dünyanın birçok yerinden eğitim almaya gelen öğrencilerle dolu olan bu okullar, Kosova’nın gelişme ve ilerlemesinin baş aktörü olmuş durumdadırlar.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!