Kosova Ekonomisi

2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve Avrupa’nın 50. ülkesi olan Kosova tüm dünyanın ilgisini çeken öğeler barındırıyor. Engebeli bir arazi üzerine kurulu olan ülkenin sınırında Şar Dağları bulunuyor. Toprakların tarıma pek uygun olmaması Kosova ekonomisinin farklı alanlardan beslenmesini zorunlu kılıyor. Ülke ekonomisinin yapı taşlarını hizmet sektörü ile ticaret oluşturuyor.

Sanayi sektörü ise aslında son derece ileri düzeylere ulaşmıştı. Ancak 1998 yılında meydana gelen Kosova Savaşı’nın ardından sanayinin ülke ekonomisindeki payı oldukça geriledi. Artık milli gelirin yalnızca yüzde 20’sini sanayi sektörü oluşturuyor.

Kosova Finansal Durum

Ülkenin sanayi açısından kendi kendine yetmediği ithalat ve ihracat rakamlarında net bir şekilde anlaşılabiliyor. Bunun en büyük nedeni enerji sektöründeki finansal problemlerdir. Kosova ekonomisinde kış turizminin payı oldukça büyüktür. Özellikle Brezoviça kış turizmi faaliyetleri ile dünyanın pek çok ülkesinden turist çekmeyi başaran kentlerin başında geliyor. Son yıllarda yabancı yatırımcıların bir hayli ilgisini çekmeye başlayan Kosova yatırım oranlarını hızla arttırıyor. Ülkeye yapılan yabancı yatırım oranı birkaç yıl öncesinde 300 milyon Euro gibi yüksek bir rakama tekabül ediyordu.

Ülkenin ekonomik büyüme oranlarında belini büken en büyük neden bağımsızlığını yeni kazanan bir ülke olmasıdır. Siyasal platformlarda meydana gelen sorunlar ülkenin ekonomik işbirliği anlaşmalarını da sekteye uğratabiliyor. Bu yüzden iç büyüme hızına ağırlık veren ülke yönünü farklı sektörlere çevirmek durumunda kalıyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!