Kosova Eğitim Danışmanlığı

Kosova Hakkında Genel Bilgiler

Kosova Hakkında Genel Bilgiler

Kosova Hakkında Genel Bilgiler ; Yugoslavya Federasyonu dağılmadan bir süre öncesine kadar altı cumhuriyetle iki özerk bölgeden oluşuyordu. Cumhuriyetler: Sırbistan, Bosna – Hersek, Slovenya, Hırvatistan, Karadağ ve Makedonya; özerk bölgeler ise Voyvodina ile Kosova’ydı. 1989’da Kosova’nın özerk statüsü kaldırılarak tamamen Sırbistan’a ilhak edildi. 1991’de Yugoslavya Federasyonu dağılma sürecine girdi ve Slovenya, Hırvatistan, Makedonya ve Bosna – Hersek bağımsızlığını ilan etti. Sırbistan ile Karadağ ise Yeni Yugoslavya Federasyonu’nu oluşturdu. Kosova, özerk statüsü kaldırılmış olduğundan bu kurulan yeni federasyonun sınırları içinde ve Sırbistan Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak kaldı.

1999 yılında, Kosova eyaleti (eski adıyla Kosova-Yugoslavya) 111 ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanındı. Ancak, Sırbistan ve müttefikleri hala eski Sırp eyaleti Kosova’nın topraklarının kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ediyor. Sonuç olarak, eyaletin bağımsızlığını vermeyi reddediyorlar. Bu mesele ulusları bölmeye devam etse de, sayıları giderek artan bir şekilde bağımsız bir Kosova’yı tanıyorlar.

Etnik Arnavutlar Kosova’daki nüfusun çoğunluğunu oluşturuyor. Yüzyıllardır eyalette yaşıyorlar ve Belgrad hükümeti tarafından zulüm gördüklerini iddia ediyorlar. Karşılaştıkları ayrımcılığın sadece birkaç örneği olarak ayrımcı bir vergi sistemini, sınırlı istihdam fırsatlarını ve zorla yer değiştirmeyi gösteriyorlar. 1999 yılından bu yana, Arnavut ayrılıkçılar ve Sırp güvenlik güçleri arasındaki gerginlikler, birçok şiddet olayıyla sonuçlandı. Uluslararası barışı koruma birlikleri, bu çalkantılı dönemde barış ve istikrarın korunmasına yardımcı olmak için Kosova’da görev yapmaya devam ediyor.

Kosova, eski Yugoslavya’nın bir parçasıyken Sırbistan’ın bir parçası oldu. Eyaletin nüfusu bu dönemde çoğunlukla etnik Arnavutlardan oluşuyordu. Ancak, Sırbistan’ın on yıllarca süren baskısından sonra, birçok Arnavut, ülke Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmeden önce eyaletten kaçtı. Etnik Arnavutlar bugün hala Kosova’da çoğunluğu oluşturuyor. Sırbistan’dan bağımsız hale gelmesinden bu yana birçok Sırp ve diğer azınlık grupları da eyalete taşındı. Bugün, etnik Arnavutlar Kosova nüfusunun yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor – Sırplar ve diğer azınlıkların her biri üçte biri.

Uluslararası toplum 2008’de bağımsız bir Kosova’yı tanıdı. Yıllarca süren istikrarsızlık, etnik şiddet ve başarısız bir ayrılma girişiminden sonra, bu bölge son birkaç yılda istikrar ve refah yolunda önemli ilerlemeler kaydetti. Bazıları Kosova’nın dünya çapında çatışma sonrası yeniden yapılanma çabaları için bir model olabileceğine inanıyor. Buna ek olarak, uluslararası şirketler şimdi, daha önce savaştan zarar görmüş bu bölgede, istikrarsız bir bölgede barış ve refah için bir örnek oluşturan fırsatlar arıyorlar.

Dünyanın en yeni bağımsız devletlerinden biri olan Kosova, kısmen 1999’dan beri orada bulunan barışı koruma birlikleri sayesinde barış, refah ve istikrar yolunda önemli adımlar atıyor. Belgrad ve Priştine arasında birçok sorun çözülmemiş olsa da, birçok ülke, son birkaç yılda bağımsız bir Kosova’yı tanıdı. Sonuç olarak, şimdi hem Sırp hem de Arnavut topluluklarının bir araya gelme ve ülkelerini birleştirme zamanı, böylece uluslararası barış ve istikrar için bir ekonomik güç merkezi ve model olma potansiyelini gerçekleştirebilir!

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!