Kosova Hakkında

Kosova, 1991 yılında Sırbistan ve Karadağ ile kurulan Yugoslavya Federasyonu sınırları içerisinde, Sırbistan Cumhuriyeti’ne dahidir. 2 milyonu bulan nüfusunun %90’nını Müslümanlar oluşturmaktadır. Müslümanların çoğunluğunu Arnavutlar, diğer kısmını Türkler ve Çingeneler oluşturur. Diğer yüzdelik dilimde Sırplar bulunmaktadır. Arnavutlar kültüler olarak Türklere gösterdikleri benzelikten dolayı ziyaretçi Türkler yahut Türk öğrenciler kendilerini ülkerindeymiş gibi hissetmektedirler.

Kosova’nın güneyinde Makedonya, batısında Arnavutluk, kuzey ve doğuda Sırbistan toprakları vardır. Kosova tarihinde, 1389 yılında Osmanlılarla Sırplar arasında yapılan Kosova Savaşı önemli bir yer işgal etmektedir. Bu savaşın galibi Osmanlılar olmuş fakat kesin üstünlüğü 2. Kosova Savaşı’nda sağlamışlardır. 1690 yılında Osmanlının Zarneşti zaferi sonrasında büyük bir sırp topluluğu topraklardan göç etmiştir. Daha sonra Balkan Savaşı’nda Kosova Sırpların eline geçmiştir. Sırplaştırma politikası güdülmesi sonucunda Arnavutlar göçe sorlanmıştır. Büyük bir kitle de göç etmiştir. Tüm bunlara rağman nüfsunun çoğunluğunu Müslüman Arnavutlar oluşturmaktadır.

Kosova Geçim Kaynağı

Kosova’nın ekonomisini ticaret ve hizmet sektörü ağırlıklı haricinde tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Zengin yer altı kaynaklarına sahip olmasının yanı sıra teknolojik imkansızlık nedeniyle kaynaklardan yararlanma oranı azdır. Ekonomide yatırımların büyük kısmı gayrimenkul, finans ve ulaşıma yapıldığından bu sektörler oldukça gelişmiştir.

İklimi karasal olduğundan yazları sıcak, kışları sert geçmektedir. Dağlık bölgelerin yüksek olması kış sporlarının yapılmasını böylece kış turizmi sağlamaktadır. Muhteşem doğal güzelliği ile doğaseverleri büyülemektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!