Kosova İstanbul Bürosu

Kosova İstanbul Bürosu

Kosova’da Eğitim Almak Yaşamınıza Ne Katabilir?

Kosova toprakları bir zamanlar eski Yugoslavya’ya aitti ve bir dizi farklı etnik grubu içeriyor. Kosova’da yaşayanların çoğu Arnavut, ancak bölgede güçlü bir Rum ve Türk topluluğu da var. 1999’da Balkan Savaşları sırasında NATO, Kosova Kurtuluş Ordusu adına müdahale etti ve ardından öz yönetimi Kosova’daki Arnavut çoğunluğa devretti. Bu çatışma, bu bölge için karışık bir mirasla sonuçlandı. Bir yandan, Kosova sakinleri artık savaştan önce olduğundan daha iyi eğitim, istihdam ve sağlık seçeneklerine sahipler. Öte yandan, çoğu kişi bu bölgenin dışında kalan ailelerle yaşamak yerine dağlarda yaşamayı tercih ediyor ki bu da tecrit edici olabilir.

Kosova, 2008 yılında bağımsız bir devlet olduğundan, eğitim sistemini geliştirmek için özenle çalıştı. Bölgede şu anda on üç kolej ve üniversite bulunmaktadır; bu kurumlar hem Arnavut hem de Sırp öğrencilere eğitim vermektedir. Eğitime verilen bu odaklanma, bölgenin daha entegre olmasına yardımcı oldu ve sakinlerinin yaşam kalitesinin artmasına neden oldu. Tüm etnik gruplardan öğrenciler bu okullara devam etmekte ve dış değerlendiricilerden yüksek notlar almaktadır. Ayrıca, öğretmen eğitiminde ve müfredat uygulamasında önemli gelişmeler olmuştur. Okulların yanı sıra öğrencilerin marangozluk veya kaynakçılık gibi meslekleri öğrenebilecekleri birçok meslek okulu da bulunmaktadır. Ayrıca Priştine’de genel uygulamada uzmanlaşmış doktor ve hemşireleri eğiten bir tıp okulu da bulunmaktadır.

Kosova sakinlerinin çoğu, onlara iyi istihdam olanakları sağlayan bilişim veya tıp mesleklerinde çalışmaktadır. Bu, özellikle meslek okullarına devam eden öğrenciler için geçerlidir, çünkü daha sonra işleri bu alanlarda olma eğilimindedir. Buna ek olarak, çoğu devlet memuru ve üniversitelerdeki çalışanlar da bu bölgedendir. Bu insanlar üniversiteden mezun olduktan sonra dağlara taşındıkları için, bazıları bu bölgeye ‘Mallkuat’ – ‘dağ’ anlamına gelen ‘Mallkuat’ diyor. Diğer bölgelerden insanlar bu işlerde çalışmak için Kosova’ya geliyorlar çünkü pek çok pozisyon sadece Kosova’dan gelen insanlara açık olduğundan, yerleşik olmayanların hükümet veya üniversitede bir işte çalışmasına karşı katı yasalar nedeniyle. Bazıları ayrıca tüm Kosova’da sadece birkaç kayak merkezi bulunduğundan kayak sezonu için geliyor; Bu tatil köyleri sezon boyunca dünyanın dört bir yanından turist çekmektedir.

Kosova tarihi kadar doğal güzelliğiyle de bilinir. Bu bölge hakkında tanınanların çoğu, eski Yugoslavya’nın bir parçası olmaktan geliyor. Partizan liderler, Kosova’nın eski bir Türk kolonisi olarak geçmişine dayanarak saklanma veya casusluk yerleri seçeceklerdi. Bu nedenle, çoğu, her ikisini de her gün takdir edebilmek için doğaya yakın yaşamayı tercih ediyor. Birçok sakin, üniversiteden mezun olduktan sonra kayak veya yürüyüş gibi açık hava etkinliklerinin tadını çıkarmak için dağlara taşınır. Kıyı bölgesi, Adriyatik Denizi boyunca uzanan doğal güzelliği nedeniyle ilkbahar veya sonbahar gibi belirli mevsimlerde daha fazla turist ziyareti almaktadır.

Sonuç olarak, Kosova’da yaşamak, bireysel faktörlere bağlı olarak – örneğin: kariyer hedefleri veya etnik miras. Bununla birlikte, güçlü bir akademik odak, bu bölgenin sakinlerinin çoğu için günlük yaşamın çoğunu kaplar. Ayrıca, tıp veya BT mesleklerini seçmeyi seçenler için çok sayıda iş fırsatı bulunmaktadır. Ek olarak, doğaya yakın yaşayan insanlar, Avrupa’nın bu bölgesinde bulunan hem tarihi hem de doğal güzellikleri takdir etmektedir.

 

Yurtdışında eğitim bireylere yeni bir deneyim ve statü eklemektedir. Eğitim sürecini yurtdışında tamamlamak isteyen ve tercihini Kosova’dan yana kullanan öğrencilerin birçoğu Kosova İstanbul Bürosu hakkında bilgi almak istemektedir. Kosova ve Türkiye arasındaki bağlar oldukça gelişmiştir. Osmanlı dönemine dayanan bu bağlar Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden birisinin Türkiye olması ile birlikte oldukça güçlenmiştir. Bu nedenle Kosova da Türklere rastlamanız ve oldukça saygı görmeniz mümkündür.

Kosova hakkında bilgi almak, ülkeyi daha yakından tanımak ve gerekli prosedürleri öğrenmek bu büro sayesinde mümkündür. Eğitim ve öğretimde Türk öğrencilere destek olan, Türkçe eğitimi sonuna kadar destekleyen ve bunun için ayrı bir fon oluşturan Kosova oldukça gelişmiş sistemi sayesinde öğrencilerin yanında olmayı her zaman sağlamıştır. Yabancı bir ülkede yaşamak, eğitim sistemine, yaşayış biçimine alışmak oldukça önemlidir. Bu önem göz önünde bulundurularak İstanbul da kurulan büro sayesinde öğrencilere adapte olmaları adına yardımcı olunmaktadır. Herhangi bir sorun karşısında Türk öğrencilere destek çıkmak Kosova İstanbul Bürosu’nun önemli yaptırımlarındandır.

Kosova İstanbul Bürosu

Kosova Priştine Universum Üniversitesi Eğitim Merkezi ve genç nüfusun fazla olması nedeni ile öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülke olmaktadır. Türk öğrencilerin fazlaca tercih etmesi nedeni ile Kosova İstanbul Bürosu kurulmuş ve öğrencilerin sorularına rahatlıkla cevap bulabilmesi adına her zaman ulaşılabilir olmuştur. Her ülke de eğitim önemli bir faktör olmuştur. Eğitim seviyesi gelişmiş, düzenli bir sistem üzerine kurulmuş olan ülkeler her alanda kendilerini belli etmiş ve globalleşen dünyada üst düzeylere ulaşmıştır. Dünyanın her yerinden öğrencilerin kabul gördüğü bu üniversitelerde öğrencilerin sağlıklı bilgiler eşliğinde ilerleyebilmesi çok önemlidir. Öğrencilerin eğitim sistemi hakkında bilgi alması ülkenin gelişmişlik düzeyini arttırmakta ve bilinçli bireyler yetiştirmenin gururu duyulmaktadır. Bireylerin yaşamlarını sürdürebilmesi ve toplumda yer bulabilmesi için kesinlikle doğru bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Yurtdışında eğitim almak ise öğrencilere kattığı yeni deneyimlerin yanında bilgi kapasitesini arttırmakta, yeni insanlar, yeni yaşayış tarzları ve yapılar tanıması ile bakış açılarının genişlemesini sağlamaktadır. Yetenek ve istekleri doğrultusunda meslek sahibi olan öğrenciler hedeflerine ulaşmak ile birlikte kararlarının doğruluğu ile mutlu bir yaşantıya yol almaktadır.

EuroStar Eğitim Danışmanlık Hizmeti ile sizlerde kafanızdaki soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz. İstanbul büroları sayesinde Kosova hakkında daha çok bilgiye sahip olabilir ve bu bilgiler eşliğinde Kosova üniversitelerinde Türkçe eğitim alabilirler. Bizler, eğitim hayatını yurtdışında tamamlamak isteyen ve her açıdan kendini geliştirmek isteyen öğrencilere bilgi sahibi olmaları adına her zaman yardımcı olmaktayız. Eğitim ve öğretimin önemini kavramış, bilgi ve kültür sahibi bireylerin yetişmesi adına öğrencilerimize destek olma prensibi ile danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Sizler de tercihleriniz de doğru bir adrese başvurmak ve uluslararası standartlarda eğitim almak isterseniz bizleri Kosova İstanbul Bürolarımızda ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!