Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova Osmanlı zamanından bu yana Türkler ile oldukça kuvvetli bağlara sahiptir. Kosova, Balkan Savaşları’nın sonuna kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Savaş sonunda Türk orduları Kosova’yı Sırplara terk etmek zorunda kalmıştır. Osmanlı Balkan Savaşları’nı kaybettikten sonra geri çekilmek zorunda kalınca, 1913’te yapılan Londra Büyükelçiler Konferansı’yla, korumasız kalan Arnavut toprakları parçalandı ve Arnavut nüfusun yaşadığı Kosova’nın Sırbistan’a verilmesine karar verildi.Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Yüzyıllardır süre gelen bu birliktelikten dolayı Kosova Osmanlı Mimari Eserleri açısından oldukça zengin bir ülke olmaktadır.

Kosova Priştine Universum Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen öğrenciler bu ülkeye geldiklerinde her adımlarında dahi Osmanlı vurgularına rastlayabilirler. Oldukça geniş bir listeye sahip eserlerin başında camiler ve çeşmeler yer almaktadır. Osmanlı idaresi döneminde Kosova’da nitelikleri çok farklı olan fazla bir sayıda cami, medrese, mektep, türbe, tekke, hamam, kütüphane, çarşı, çeşme, şadırvan, sebil, han, kervansaray, saat kulesi, köprü, kale, zaviye, imarethane ve diğer eserler inşa edilmiştir. Türklerin sahip olduğu zevk, estetik bakış açısı, güzel sanatlara olan yaklaşımları bu eserlerin her birinde izini taşımaktadır. Bu nedenle ahlaki değerlerimiz, kültürümüz, dinimiz, dilimiz ve bize ait olan her şey bu eserler ile birlikte çevreye yayılmıştır.

Üniversite Hayatı

Kosova Priştine Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen öğrenciler ülke de Türklerden izlere oldukça fazlaca rastlayacaklar için hiç yabancılık çekmeyecekler. Gerek Kosova Osmanlı Mimari Eserleri gerekse Türkçe konuşulması ve Türkçe bir eğitim verilmesiyle hemen ülkeye adapte olabilecek ve hayallerinizin gerçekleşmesini oldukça kolay bir hale getireceksiniz. Kosova bünyesi altında bulundurduğu eserlerin yanı sıra Türklere ve Osmanlı’ya verdiği değerle de bilinmektedir. Bu nedenle ülkeye gittiğinizde ve Türk olduğunuzu anladıkları anda size oldukça sıcak davranacak ve sizinle samimiyet kurmaya çalışacaklardır. Bu anlayışlarını eğitim sistemlerine de yansıttıkları için üniversite hayatı sizin için oldukça kolay geçecektir. Size bu rahatlığı sunmaların sebebi tamamen geçmişten gelen bağlara dayanmaktadır. Mimari eserlere bile ayrı değer veren bir millet oldukları için o ülkenin insanlarına nasıl değer verdiklerini tahmin dahi edemezsiniz.

EuroStar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmeti olarak sizlerin iyi bir eğitim alması için ve gelecekte başarılı birer birey olmanız adına elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Çünkü biliyoruz ki bir kişinin hayatında en önemli dönem üniversite hayatı olmaktadır. Bu nedenledir ki sizlerin başarılı, meslek sahibi bireyler olmanız adına her an uzman danışman kadromuz ile yanınızda olmak ve size destek olmak istemekteyiz. Sizlerin doğru bilgilere ulaşmanızı kolaylaştırmak bizim yegâne görevimizdir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ve özellikle Türkçe eğitim almak isteyen öğrencilerin iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Bizler sizlere sunduğumuz danışmanlık hizmeti ile aklınızdaki soruları çözüme kavuşturmak ve sorularınıza anında yanıt vermek amacı ile hizmet vermekteyiz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!