Kosova Üniversiteleri Denklik

Kosova Üniversiteleri Denklik

Kosova Üniversiteleri Denklik

Üniversite bir öğrenci için eğitimin en önemli bölümüdür. Üniversite okumak isteyen her kişi bu hayali için oldukça büyük bir rekabetin içine girmektedir. Bunun sebebi ise ülkemizde bulunan sınav sisteminden kaynaklanmaktadır. Sınav sisteminin öğrencilere sunduğu ‘Başarmam gerekiyor’ cümlesi onların en büyük başarısızlık nedenlerinden birisi olmuştur. Bu nedenle üniversite yaşantısında artık öğrencilerin daha kolay bir şekilde eğitim almasını sağlayan sistemler ile karşılaşma vakti gelmiştir. Bu kolay sistemler ile yurtdışında okumak istemez miydiniz? Yurtdışında eğitim ve öğretimin oldukça gelişmiş olduğu Kosova Priştine Universum Üniversitesi’nde yalnızca lise diplomanız ile başvuru yapabildiğiniz ve istediğiniz bölümü kolaylıkla seçerek eğitim hayatınıza başlayabileceğiniz bir sistem bulunmaktadır. Öğrenciler kesinlikle üniversite yaşantısı tatmalı ve öğrenciliği sonuna kadar yaşamalı ilkesi ile yola çıkılmış bu yapıda öğrencilerin eğitim ve öğretim açısından her konuda rahatlık ve konfor içinde bir süreç geçirmeleri istenmiştir. Bu edinilen ilke yönde yaptırımlar sağlanmıştır. Öğrencilerin alacakları bu eğitim içerisinde de akıllarına gelen bir diğer soru ise Kosova Üniversiteleri Denklik var mı?’ olmuştur. Kosova üniversitelerinde göreceğiniz bu eğitimler ile sizler Avrupa’nın her yerinde geçerli ve denk olan bir diplomaya sahip olacaksınız. Mezun olduktan sonraki zamanınızda mesleğinizi yapmak istediğinizde herhangi bir ülkeyi tercih etme durumu size kalmış olacaktır.

Üniversiteye Kayıt Olmak

Kosova Üniversiteleri Denklik konusundan tekrar bahsedecek olursak Türkiye dışında Avrupa’nın birçok ülkesinde Kosova Üniversitesi’nin diplomasını bilinmektedir. Yani üniversitemizde almış olduğunuz diplomayla Fransa, İspanya Almanya gibi gelişmiş refah düzeyleri yüksek olan ülkelerde mesleklerinize devam edebilirsiniz. Bu da size aynı ülkede yaşama zorunluluğunuzun kalkmasını sağlar. Lisans programlarının tanınması gibi yüksek lisans programlarımızla Kosova Priştine Universum Üniversitesi sağlamaktadır. Bunların dışında belirtmek isteriz ki üniversitemizde herhangi bir puanlama ve sınav sistemine göre öğrenci almamaktadır. Üniversitemize kayıt olmak isteyen öğrencilerin lise diplomalarının olması yeterlidir. Üniversitelerimizin Avrupa ülkeleriyle eşit eğitim düzeyinde olup ekonomik bakımdan daha ucuz olması yurtdışındaki öğrenciler tarafından ilgi görmemize neden olmaktadır.

Kosova Priştine Universum Üniversitesi’ni tercih edecek olan kişilerin konforlu, güvenli ve ekonomik yurtlarda konaklamaları bizim için çok önemlidir. Yurtlarımızın öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarına olanak sağlayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Öğrencilerin yaşadığı herhangi bir sorunda, okulumuz yurtlar birimi en kısa zamanda geri dönüş yapmaktadır. Odalar iki kişilik, üç kişilik ve dört kişilik olarak bölünmüştür. Bu odaların içerisinde kendilerine birçok bölge bulunmaktadır. Her odanın kendi içerisinde tuvaletleri, duşları bulunmakta ve düzenli olarak temizlenmektedir. Bu yurtlar okulun içinde olup kampüslere yakın mesafededir. Burada kampüs hayatını hissedebilir ve birçok yeni arkadaş edinebilirsiniz. Üniversiteleri ziyaret etmek zorunda kalmadan daha detaylı ve doğru bilgiye ulaşmak istiyorsanız, size her açıdan yardımda bulunmaktan keyif alacak, deneyimli ekibiyle Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmeti olarak iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Şu anda Kosova’da altı devlet üniversitesi var. Her üniversite birkaç fakülteden oluşur ve hepsi farklı eğitim kursları sunar. Her üniversite beşeri bilimler, bilimler ve tarım alanlarında kaliteli bir eğitim sunar. Ek olarak, her üniversitenin akademik mükemmelliğe dayalı kendi sıralaması vardır. Ülkenin son siyasi durumu nedeniyle, çoğu uluslararası üniversite Kosova’daki programlarını askıya aldı. Ancak bu, bu programların çalışamaz veya etkisiz olduğu anlamına gelmez. Aslında mevcut niteliklerinizi ülkedeki diğer üniversitelere aktarıp yerel öğrencilerle aynı seviyede eğitim almanız mümkündür.

Devlet üniversiteleri eğitim vermenin yanı sıra Sosyal Sorumluluk Kurulları aracılığıyla toplumu bir bütün olarak teşvik eder. Bu girişim sayesinde öğrenciler, okurken toplumsal sorunlar hakkında bilgi edinir ve bu sorunlara çözümler geliştirir. Bu komiteler, üniversite müfredatının hazırlanmasına ve inşaat mühendisliği, sosyal hizmet ve kamu yönetimi alanlarında zorunlu dersler için öğretim elemanlarının atanmasına yardımcı olur. Bu tür alanlara özel ilgi duyan öğrenciler, ekstra kredi karşılığında gönüllü eğitmen olabilirler ve belirli ilgi alanlarına yönelik kurslar hazırlayabilirler. Bu sistem iyi çalışıyor çünkü öğrenci inisiyatifini teşvik ederken herkes için kaliteli eğitimi teşvik ediyor.

İkamet, Kosova’da bir üniversiteden diploma almak için bir engel değildir; tüm üniversiteler kamuya açıktır ve ücretsizdir. Kabul için tek şart, giriş sınavında kabul edilebilir bir akademik performans düzeyidir. Nerede ikamet ettiğinize bakılmaksızın, herhangi bir üniversiteye başvurabilir ve depozito ödemenizi bekleyen bir kabul mektubu alabilirsiniz. Kabul edildikten sonra, kısıtlama veya sınırlama olmaksızın üniversitenin tüm eğitim olanaklarına erişebilirsiniz.

Öğrenci seçimi coğrafya ile de sınırlı değildir: Bir üniversite tarafından sunulan her kurs, ikametgah durumuna bakılmaksızın öğrencilere açıktır. Örneğin, Kuzey Kosova’dan gelen öğrenciler, Priştine Üniversitesi’nde herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmaksızın ders alabilirler. Aynı durum Güney ve Orta Kosova’dan gelen öğrenciler için de geçerlidir; bunlar sırasıyla Priştine’deki Lively University veya Kosovska Mitrovica University’deki kurslara katılabilirler. Kosova sınırları dışında yaşayan etnik azınlık öğrencileri için Arnavut profesörler tarafından verilen kurslar bile var. Tüm dersler Arnavutça öğretilir, böylece Arnavutça olmayan konuşmacılar gerekirse çeviri hizmetleri aracılığıyla akranlarına yetişebilirler.

Üniversite hayatı hem kampüs hem de çevrimiçi eğitim seçeneklerini içerir: her üniversite güncel olaylar ve kampüs etkinlikleri hakkında bilgi içeren kendi web sitesini tutar . Ek olarak, her üniversitenin, aday öğrencilerin ders kitapları için soru veya depozito gönderebilecekleri bir e-posta adresi vardır. Üniversite kafeteryaları, normal yemek saatlerinde günde üç öğün yemek servis eder ve günün veya gecenin herhangi bir saatinde ek atıştırmalıklar mevcuttur. Tüm üniversite kütüphaneleri, kütüphane kartlarını normal kütüphane saatlerinde kullanmak isteyen öğrencilere açıktır. Kampüs içi tesislere ek olarak, her üniversitenin, öğrencilerin mesai saatleri dışında ödevlerini yapabilecekleri bir İnternet kafesi vardır.

Yüksek eğitim ve toplum standartları sayesinde Kosova’nın herhangi bir devlet üniversitesinden diploma almak kolaydır. eğitim yönetimine odaklı yaklaşım. Kosova dışında yaşayan öğrenciler, yeterliliklerini herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmaksızın ülkenin herhangi bir devlet üniversitesine transfer edebilirler. Ayrıca, hem programlar hem de kütüphaneler için güçlü kurumsal destek nedeniyle herhangi bir konuya çevrimiçi veya kampüste erişilebilir.

 

Kosova’da Üniversite Denkliği

Üniversite denkliği, eğitimini başka bir ülkede tamamlayanlara bir ülkeden eğitim yeterliliklerinin verilmesi işlemidir. Uluslararası öğrencilerin bir önceki öğrenim gördükleri ülkede kazandıkları niteliklerle bir yüksek öğrenim görmelerini sağlar. Esasen, diğer ülkeler için akademik başarılarınızı takdir etmenin ve size daha iyi bir yaşam kalitesi sunmanın bir yoludur.

Kosova’da ilk üniversiteler savaştan sonra yeni bağımsızlığına kavuşan ülkenin vatandaşlarını eğitmek için kuruldu. Bu ilk üniversiteler sadece Kosova vatandaşlarına açıktı; yabancıların kayıt yaptırmasına izin verilmedi. Zamanla bu üniversiteler Kosova dışından da öğrenci kabul etmeye başladılar ancak bu öğrencilere üniversite denkliği vermediler. Bu, bölgeden göçü caydırmak ve Kosova’daki eğitim kalitesini korumak içindi. Ancak, Kosova üniversitelerine uluslararası öğrenci kayıtlarını teşvik etmek için bu politika şimdi gevşetildi.

Üniversite denkliği AB üye ülkeleri ve tek tek ülkeler arasındaki anlaşmalar yoluyla sağlanıyor. Böyle bir anlaşmaya hak kazanabilmek için bir ülkenin siyasi olarak istikrarlı, ekonomik olarak müreffeh ve yüksek bir insani gelişme endeksine sahip olması gerekir. Daha sonra dünyanın her yerinden öğrenciler, akreditasyonla ilgili kısıtlamalar veya endişeler olmaksızın üniversitelerinde okumaya davet edilirler. Uluslararası öğrenciler, kurslarını tamamladıktan sonra, bir değişim programı aracılığıyla kendi ülkelerinden üniversite denklik başvurusunda bulunabilirler. Daha sonra niteliklerinin kendi ülkeleri ve Kosova tarafından tanınması için başvurabilirler.

Kosova’da şu anda on bir üniversite fakültesi bulunmaktadır; birkaç tane daha planlanmış veya yapım aşamasındadır. Her fakülte, her biri kendi rektörü, dekanı ve personeli olan birkaç bölümden oluşur. Buna ek olarak, tıp, hukuk ve yönetim derecelerinin yanı sıra öğretmenler ve doktorlar için özel eğitim sunan birkaç özel kolej de bulunmaktadır. Kosova’da üniversite denkliği elde etmek isteyen öğrenciler doğrudan bu üniversitelerden birine başvurmalıdır.

Kosova’da üniversite denkliğine yol açabilecek dersler için minimum veya maksimum gereklilik yoktur. Ancak, çoğu ders, yeterlilik dereceleri vermeden önce en az bir veya iki yarıyıl gerektirir. Ayrıca, çoğu ders, yeterlilik dereceleri vermeden önce en az bir akademik yıl veya iki dönem gerektirir. Minimum geçme notu da yoktur; bunun yerine dersler, yeterlilik dereceleri verilmeden önce tatmin edici bir not ortalaması ile geçilmelidir.

Üniversite denkliği, Kosova dışında yaşayan kişilerin önceki akademik başarılarından ödün vermeden yüksek öğrenim almaları için etkili bir yoldur. Aynı zamanda, uluslararası öğrencilerin vize durumlarını etkileme riski çok az olan Kosova’daki herhangi bir akredite kurumda eğitim görmeleri için mükemmel bir fırsattır. Şu anda Kosova ile diğer ülkeler arasında üniversite denkliği veren bir anlaşma olmamasına rağmen, bölge dışından nitelikli öğrenciler için hala birçok fırsat var.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!