Kosova’da Eğitim Sistemi

Bir ülkenin eğitim sistemi, o ülkenin kalkınmasındaki en önemli faktördür. Kosova Eğitim Sistemi de bu faktörün farkında olarak son zamanlarda oldukça gelişmiş ve Avrupa standartlarında bir eğitim kalitesi kazanmıştır. Bugün sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanları, öğrenci sayısı ve fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla; sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleriyle Avrupa çapında seçkin bir yere sahiptir. Eğitim kalitesinin uluslararası düzeyde olmasının yanı sıra sunulan imkanlar ve araştırmacılığa teşvikiyle öğrenci odaklı bir sistem üzerinden gidilmektedir. Yaşadığımız devrin teknolojik bir devir olduğu göz önünde bulundurularak eğitim sisteminin her alanında teknolojik gelişmeler takip edilerek gelişmeler yansıtılmıştır. Öğrencilere her zaman son derece modern ve teknolojik eğitim alanları sunmak için ayrı bir bütçe ayırılmış ve özenle takip edilmiştir.

Kosova ve Türkiye arasındaki yüzyıllarca süre gelen bağlılık nedeni ile Kosova Eğitim Sisteminde Türkiye’nin ve Türkçe’nin büyük etkisini görmek oldukça mümkündür. Günlük hayatta Türkçe’nin ülkede sıklıkla kullanılması eğitim sisteminde yer verilmesine neden olmuştur. Türkçe, İngilizce, Almanca gibi birçok dilin eğitimi öğrencilere özellikle verilmektedir. Farklı kültürlerin öğrenciler üzerindeki gelişime etki edileceği düşünülerek gelenek ve kültürel eğitimlere de sık sık yer verilmiştir. Ülkenin kültürel yapısı her zaman öğrencilere vurgulanmaktadır.

İnsan merkezli eğitim ve öğretim sistemiyle milli ve manevi değerlerini özümsemiş nitelikli bireyler yetiştirmek, kaliteli ve sağlıklı hizmet sunmak öğrencilere gerek burslarla gerekse manevi olarak destek sağlamak hedeflenmektedir. Eğitimde çağdaş seviyeyi yakalamak amacı ile kitap okuma etkinlikleri de gözden kaçırılmamıştır. Öğrencileri sık sık kitap okumaya teşvik etmek amacı ile yeni kütüphaneler açılıp, birçok eser bu kütüphanelerde öğrenciler ile buluşturulmuştur. Eğitimde kalıcılığı ve bireyleri daha sosyal, algıları açık bir hale getirmek amacı ile yenilikçi bir eğitim sistemi düzenlemeye her zaman özen gösterilmiştir. Yaşamla iç içe girişimci öğrenim merkezleri ile hizmet vermeye devam edilmektedir.

Mezun Olmak

Kosova Eğitim Sistemi içerisinde vizyonu olan, ahlaki değerlere sahip, bireysel sorumluluk alabilen, ilkelerine bağlı, sonuç odaklı, teorik bilgi, uygulama deneyimi gelişmiş, toplum tarafından aranılan öğrenciler yetiştirip mezun olmak ilkesine dayanılmıştır. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki bütün öğrenciler için maddi yönden erişebilir olmak için burslar ve kredi fonlarıyla birçok öğrenciye destek olunmaktadır. Özgürlük, esneklik, çok boyutluluk ve erişe bilirlik gibi temel değerler ışığında yenilikçi eğitimi ve araştırma faaliyetleri ile gerek Kosova da gerekse uluslararası sırada önemli bir yer sahip edinmek eğitim sistemini oldukça güçlendirmiştir. Toplumu geliştirmek eğitim sisteminde itici bir güç olduğundan öğrenciler, öğretim görevlileri, araştırmacılar ile iş birliği içinde olan kurumlar oluşturarak toplumun farklı ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçilmiştir. Eurostar Eğitim Danışmanlık Hizmeti uzman kadroları ve her zaman öğrencilerin yanında olan eğitim sistemi ile Priştine Universum Üniversitesinde gerçekten eğitimde kalitenin bir adı olmak için emin adımlarla ilerlemektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!