Kosova’da Gezilecek Yerler

Balkanların en dikkat çeken ülkelerinden biri olan Kosova’da zamanın nasıl geçtiğini dahi anlayamayabilirsiniz. Çünkü ülke her ne kadar bağımsızlığını ilan ederek 2008 yılında özgürlüğüne kavuşmuş olsa da aslında son derece köklü bir geçmişe sahiptir. Aralarında Osmanlı İmparatorluğu’nun da bulunduğu çok sayıda medeniyeti kucaklamış olması, tarihi dokusunu bugüne dek koruması, ülkeyi çok daha özel ve ayrıcalıklı kılıyor.

Kosova adımınızı attığınız anda birçok medeniyetin izlerini görebileceğiniz enderülkelerden biridir. Özellikle başkent Piriştina’da bulunan tarihi mekânlara eşlik eden tarihi evler halen halkın barınma gereksinimini karşılıyor. Yıllara meydan okuyan Piriştina Kalesiise kentin manzarasının en güzel göründüğü yerlerin başında geliyor.

Kosova Turistik Mekanlar

Taşköprü ise başkentin en yoğun ilgi gören yapısıdır. Altından akan Akdere’nin coşkulu suyunu seyre dalmamanız mümkün değil! Bu arada Kosova’ya gittiğinizde Gilan’da bulunan Müzik Okulu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Zira dışarıya yansıyan melodiler davetkâr bir şekilde kulağınızı okşuyor. Prizren yakınlarında bulunan Sırp Manastırı Aziz Arhancel de yine ziyaret etmeniz gereken mekânlardan biridir. Yolunuz Prizren’den geçerse kenti turlamayı da ihmal etmeyin. Karşınıza çok sayıda cami çıkacaktır.

Ferizovik kentinde birbirine çok yakın mesafede bulunan cami ve kiliseler de tarihe tanıklık eden yapılar arasında yer alıyor. Ülkenin kozmopolit yapısının en güzel yansıması olan pek çok manzara ile karşılaşabilirsiniz. İkisi resmi dil olmak üzere 7 farklı dilin konuşulduğu ülkede Türkçe konuşan çok sayıda Kosovalı ile karşılaşacaksınız.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!