Kosova’da Eğitim Uzaktan Eğitim

Kosova’da Gezilecek Yerler

Kosova’da Gezilecek Yerler

 

Kosova’da Gezilecek Yerler ; Balkanların en dikkat çeken ülkelerinden biri olan Kosova’da zamanın nasıl geçtiğini dahi anlayamayabilirsiniz. Çünkü ülke her ne kadar bağımsızlığını ilan ederek 2008 yılında özgürlüğüne kavuşmuş olsa da aslında son derece köklü bir geçmişe sahiptir. Aralarında Osmanlı İmparatorluğu’nun da bulunduğu çok sayıda medeniyeti kucaklamış olması, tarihi dokusunu bugüne dek koruması, ülkeyi çok daha özel ve ayrıcalıklı kılıyor.

Kosova adımınızı attığınız anda birçok medeniyetin izlerini görebileceğiniz ender ülkelerden biridir. Özellikle başkent Piriştina’da bulunan tarihi mekânlara eşlik eden tarihi evler halen halkın barınma gereksinimini karşılıyor. Yıllara meydan okuyan Piriştina Kalesiise kentin manzarasının en güzel göründüğü yerlerin başında geliyor.

Kosova Turistik Mekanlar

Taşköprü ise başkentin en yoğun ilgi gören yapısıdır. Altından akan Akdere’nin coşkulu suyunu seyre dalmamanız mümkün değil!  Bu arada Kosova’ya gittiğinizde Gilan’da bulunan Müzik Okulu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Zira dışarıya yansıyan melodiler davetkâr bir şekilde kulağınızı okşuyor. Prizren yakınlarında bulunan Sırp Manastırı Aziz Arhancel de yine ziyaret etmeniz gereken mekânlardan biridir. Yolunuz Prizren’den geçerse kenti turlamayı da ihmal etmeyin. Karşınıza çok sayıda cami çıkacaktır.

Ferizovik kentinde birbirine çok yakın mesafede bulunan cami ve kiliseler de tarihe tanıklık eden yapılar arasında yer alıyor. Ülkenin kozmopolit yapısının en güzel yansıması olan pek çok manzara ile karşılaşabilirsiniz. İkisi resmi dil olmak üzere 7 farklı dilin konuşulduğu ülkede Türkçe konuşan çok sayıda Kosovalı ile karşılaşacaksınız.

Kosova’da Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Prizren şehri genellikle Kosova bölgesinin kalbi olarak kabul edilir. Kosova tarihi boyunca bu şehir, o bölgede yaşayan insanlar için bir gurur kaynağı olmuştur. Ancak, Kosova’daki birçok tarihi mekan, 1999 yılında federal Yugoslav hükümeti ile Kosova Kurtuluş Ordusu arasındaki ihtilaf sırasında yok edildi. Bu savaş sırasında birçok insan Kosova’da Sırpların Müslümanlara uyguladığı zulmü sona erdirmek için savaştı. Bu çatışma birçok ölüme ve çok yıkıma yol açtı. Daha sonra birçok uluslararası kuruluş, hayatta kalanların Kosova’daki evlerine dönmelerine yardımcı olmak için çalıştı.

Kosova’daki birçok tarihi mekanın yıkımına yol açan çatışma 1999 Kosova Savaşıydı. Bu savaş, Sırp hükümetinin Kosova’nın Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmesine izin vermemesi üzerine başladı. Bu savaş sırasında çok sayıda ölüm meydana geldi – 100.000’den fazla sivil ve askeri personel bu çatışmadan etkilendi. Kosovalı çok sayıda insan da çatışmalar çıkınca evlerini terk etmek zorunda kaldı. Priştine’deki Ulusal Kütüphane ve Üniversite gibi birçok tarihi mekan bu savaş sırasında yok edildi. Bu savaş, modern tarihin en kötü insani felaketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tüm bu tahribata rağmen, bazı uluslararası kuruluşlar Kosova’nın tarihini yeniden inşa etmek için canla başla çalışıyorlar.

Birçok tarihi mekan dini mekanlarda ve Roma harabelerinde bulunuyor. Çoğu tarihi yer, çok fazla zaman ayırmadan kolayca ziyaret edilebilir. Bazı önemli tarihi yerler arasında, her ikisi de Prizren’de bulunan Studion Manastırı ve Këlcyra Manastırı bulunmaktadır. Bu siteler, Roma döneminde kilise olarak kullanıldığı için Hıristiyan diniyle ilişkilendirilmiştir. Gërdec Tepesi’nde 1362 yılında Sırp Kralı Stefan Dečanski tarafından yaptırılan Mollaje Camii adlı bir Müslüman dini yeri de bulunmaktadır. Kosova’nın her yerine dağılmış antik Roma binalarının kalıntıları da var; bu kalıntılar Lapus lazulius ve Vinterserpus’ta (Vinterserradija olarak da bilinir) görülebilir. Bu siteler, insanlara zengin kültürel mirasını hatırlattıkları için Kosova tarihinin önemli parçalarıdır.

Tarihi mekanların çoğu, fazla zaman ayırmadan kolayca ziyaret edilebilir. Çoğu sitenin birbirine ne kadar yakın olması nedeniyle, birçok tarihi yeri çok fazla zaman taahhüdü olmadan ziyaret etmek kolaydır. Örneğin, çoğu dini site, birbirlerine ne kadar yakın olduklarından dolayı ziyaret etmek kolaydır. Çoğu Roma kalıntısı, birbirlerine ne kadar yakın oldukları ve Vinterserpus Hotel Resort & Spa gibi günümüz binaları nedeniyle ziyaret etmek kolaydır. Kosova’daki 1999 savaşı sırasında birçok tarihi mekan yok edildi- ancak diğerleri erişilebilirlikleri nedeniyle bir kez daha turistik yerler haline geldi.

Prizren Şehri genellikle Kosova bölgesinin kalbi olarak kabul edilir- bu yüzden mantıklı birçok tarihi mekanın orada olacağı veya bir şekilde onunla ilişkili olacağı. Bölge, 1999 yılında Arnavutlar ve Yugoslav güçleri arasındaki savaş sırasında büyük zarar gördü, ancak bazı kuruluşlar bu trajediden sonra hayatta kalanların hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı oldu. Bu siteler, bazı ülkelerin tarihlerinin doğru bir şekilde belgelenmesinin veya korunmasının ne kadar zor olduğunun önemli hatırlatıcılarıdır.

Kosova kültürü, onlarca yıllık Sırp yönetimine rağmen geleneksel yollarının çoğunu korudu. Ülkenin geleneklerinden biri, insanların kutsal bir yerde dua etmek için seyahat ettikleri hac yeridir. Kosovalı hacılar arasında popüler olan Suva’daki Bata Krishna Tapınağı ve Prizren kasabasıdır. Bu yazıda size Kosova’nın en önemli destinasyonlarından bazılarını tanıtacağız.

Novi Pazar, Adriyatik Denizi’ne yakınlığı nedeniyle popüler bir sahil kasabasıdır. Ayrıca denize dökülen Neretva Nehri’ne sadece kısa bir sürüş mesafesindedir. Pek çok otel ve restoran, burada deniz kıyısında sıralanıyor ve Novi Pazar’ı birkaç gün geçirmek için harika bir yer haline getiriyor. Batı Karadağ’da popüler bir sahil beldesi olan yakındaki Ulcinj’i de ziyaret edebilirsiniz. Novi Pazar’ı gezdikten sonra Ulcinj’in plajlarını kendiniz görmek için sahilden kısa bir araba yolculuğu yapın.

Suva’daki Bata Krishna Tapınağı, Kosova’nın en ünlü hac yerlerinden biridir. Tapınak kompleksinin içinde, suyla dolu at nalı şeklindeki havuzlar olan Bata Krišta bulunur. Efsaneye göre Krišta bu havuzlarda dua ederken bir at onu devirip tacını kırmış. Bugüne kadar, Bata Krishna Tapınağı’nı ziyaret eden hacılar kutsal alana girmeden önce başlarına sembolik bir taç takarlar. Bata Krishna Tapınağı’nı ziyaret etmek, Kosova’ya yapılacak herhangi bir gezinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Prizren kasabası, binlerce yıl öncesine dayanan bir dizi tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Prizren Arkeoloji Müzesi, Taş Devri ve Roma dönemlerine ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Kosova milli futbol takımının maçlarını oynadığı Tija e Pristës Stadyumu’nun yanında eski bir Roma stadyumu da var. Prizren, ülkenin en büyüleyici kültür merkezlerinden biridir.

İster Novi Pazar, ister Bata Krishna Tapınağı veya Prizren ile ilgileniyor olun, Kosova’da görülecek çok sayıda heyecan verici yer var. Suva ve Prizren hac yerleri her yıl binlerce insanı kendine çekiyor – Kosova kültürüne ilgi duyan herkes bölgede kaldıkları süre boyunca en az bir kez ziyaret etmeli. Kosova’da nereye giderseniz gidin, ilginç bir deneyim yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz!

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!