Kosova’da Türkçe Üniversite

Kosova’da Üniversite Eğitimi

Kosova ve Üniversitelerinde Okumanın Avantajları

1998-1999 Kosova Savaşı’nın sona ermesinden bu yana, ülkedeki öğrencilerin genel akademik performansı arttı. Kosova’daki eğitim sistemi, çok sayıda öğrencinin taleplerini karşılamak için hızla büyüyor. Ayrıca, Kosova’da bu öğrencileri barındırmak için birçok uluslararası okul açılmıştır. Bu, çatışma sonrası bir ülkenin eğitim sistemi için olumlu bir eğilim.

Kosova’da eğitim almanın en büyük avantajlarından biri, öğrencilerin tüm akademik disiplinlerde iyi temsil edilmeleridir. Nitekim 2012 yılında liseyi bitiren tüm öğrencilerin yüzde 96’sı mezun olmuştur. Bu yüksek mezuniyet oranı, ülkenin kalkınmasını destekleyebilecek ve ilerletebilecek iyi eğitimli bir nüfus yaratılmasına yardımcı oldu. Ayrıca, bu oran benzer ülkelere göre çok daha yüksektir. Tüm akademik disiplinlerdeki bu güçlü temsil, yeni fikirlerin eğitim sistemine girmesini ve gelecek nesilleri etkilemesini kolaylaştırıyor.

Kosova, her düzeyde öğretim kurumları, kütüphaneler ve laboratuvarlar ile iyi donanımlı bir akademik ortam haline geldi. Devlet, her kurumun en iyi şekilde çalışabilmesini sağlamak için yeterli finansman ve olanaklar sağlar. Ayrıca, hiçbir okul bölgesi yetersiz finanse edilmemektedir, bu nedenle tüm okulların düzgün bir şekilde çalışması için yeterli parası vardır. Ayrıca, yerel veya uluslararası okul yöneticilerinin fonları veya materyalleri zimmete geçirmelerini içeren hiçbir skandal yoktur. Tüm okullar, ortak bir amaç doğrultusunda çalışan meşru kuruluşlar olarak işlev görür: gelecekteki Kosova vatandaşlarını eğitmek.

Kosova, fiziksel gelişimine ek olarak, yabancı eğitim kurumlarıyla ortaklıkları aracılığıyla yurtdışından da öğrenci çekmektedir. Örneğin, Priştine’de yurtdışında eğitim programları için ABD’nin her yerinden ilk ve orta dereceli öğrencileri kabul eden bir Amerikan okulu var. Mitrovica’da ayrıca dünyanın her yerinden uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan bir Uluslararası Okul da bulunmaktadır. Bu ortaklıklar, yerel ve uluslararası öğrencilerin birlikte çalışabilmeleri için yabancı akademik kurumları Kosova’da kampüsler açmaya çekiyor. Bu, hem yerel hem de uluslararası bağlamlar için geleceğin liderlerinin yetiştirilmesine yardımcı olur.

Kosova’da eğitim almanın birçok avantajı vardır, çünkü hızlı gelişimi ve altyapısı yeni öğrencileri ve yabancı eğitim kurumlarıyla ortaklıkları cezbeder. Buna ek olarak, yüksek mezuniyet oranı yeni öğrencileri eğitim sistemine katılmaya teşvik ederek diğer gelişmekte olan ülkelere göre avantaj sağlar.

Yurtdışında eğitim almak öğrenciler için en önemli konulardan biri de anadilinde eğitim ve öğretim görmesidir. Kosova Üniversiteleri Türkiye’den gelen öğrencilerin kendi dilinde eğitim görmesini sağlayarak hem ülkeye hemen adapte olmalarını hem de üniversite hayatlarını en sorunsuz şekilde ve yüksek puanlar ile tamamlamasına yardımcı olmaktadır. Anadilde verilen eğitimlerin yanı sıra Kosova da yaygınca konuşulan Sırpça, Arnavutça dillerini ve uluslararası bir başarı yakalamak için İngilizce, Almanca gibi birçok Avrupa dillerinin eğitimi verilmektedir. Üstelik üniversitelere giriş sağlarken öğrencilere her türlü kolaylık sağlanmıştır.

Öğrencinin, Türkiye de herhangi bir üniversite kazanmış olmasına gerek görmemekle birlikte lise mezunu olan herkes Kosova Üniversitelerine rahatlıkla başvuru yapabilmektedir. Mezun olduktan sonraki süreçte edinilen diploma dünyanın her yerinde denklik kazanmaktadır. Alınan eğitim kalitesi ve seviyesi emsallerinden oldukça iyi bir düzeyde mezun olmanızı sağlamaktadır.

Kosova’nın Türkiye’ye verdiği önemin Osmanlı zamanına dayandığını hemen hemen hepimiz bilmekteyiz. Düzenlenen eğitim sistemi ile öğrencilere her imkan sağlatılmış ve Kosova ile Türkiye arasındaki dostluk bağları her anlamda vurgulanmıştır. Kültürel ve ekonomik bağları güçlü olan bu ülkenin öğrencileri de her zaman ayrı tutulmuş ve ayrı bir özen gösterilmiştir. Bu noktada öğrenciler sayesinde devletler arası protokoller de sağlamlaştırılmıştır. Ekonomik açıdan Türk öğrencilere her zaman destek çıkılıp, öğrencilerin mağdur olmaması adına çeşitli burs fonları oluşturulmuştur. Kosova Üniversitelerinde yüksek öğretim standartları her zaman en yüksek seviyede ve uluslararası düzeyde sabit kılınmıştır.

Kosova’da Üniversite Eğitimi Kaliteli Eğitim Sistemi

Kosova da yaşam koşulları, yemek masrafları ve ulaşım her zaman kolay olmuştur. Ülkenin çoğunluğunun Türk olması da öğrencileri evlerinde hissetmelerini sağlamıştır. Tarihsel güzelliklerin tüm sokaklarında bulunduğu ülkede Türkiye’den birçok iz bulunmaktadır. Köklü gelenekler üzerine inşa edilen üniversiteler sayesinde kendinizi hem farklı bir ülkede hem de kendi ülkenizde hissedebilirsiniz. EuroStar Eğitim Danışmanlığı sayesinde sizlerde Kosova da bulunan ve İngilizce Eğitim veren üniversiteler hakkında detaylı tüm bilgileri öğrenebilir ve birçok fırsattan yararlanabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak için her zaman güncel ve doğru bilgiler eşliğinde yönlendirilmek gerekmektedir. Bu noktada sizlere yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağımıza emin olabilirsiniz. Kosova’nın yüksek ve kaliteli eğitim sistemi, Türk öğrencilere gösterdikleri hassasiyeti ve gerek sosyal gerekse teknolojik birçok açıdan alacağınız farklı eğitimler ile yetenekleriniz doğrultusunda çok iyi konumlara gelebilir ve gelecek hayatınızın standartlarını yükseltebilirsiniz. Kosova Üniversiteleri’nde bulunan ve size uygun olduğunu düşündüğünüz bölümlerde uzman ve profesör olarak yetişebilirsiniz. Konaklama açısında size uygun yurtlarda ve evlerde yaşayabilirsiniz. Bu detaylar hakkında da sizlere yardımcı olmak isteriz. Ekonomik koşullarının uygun olması size her açıdan yardımcı olacaktır. Yurtdışında eğitim almak isteyen her öğrenciye destek olmak ve en iyi eğitimi almalarını sağlamak bizim temel ilkemizdir.

Üniversite eğitimi, birçok Kosova vatandaşının birçok alanda daha bilgili ve yetenekli olmalarına yardımcı olmuştur. Birçok yetenekli genç Kosova’da üniversiteye gidiyor. Ancak Kosova’daki üniversite sayısı hala artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor. Bu nedenle Kosova’dan birçok öğrenci okumak için başka ülkelere seyahat etmektedir. Diğer öğrenciler, yüksek öğrenime olan yoğun talep nedeniyle üniversiteye devam edebilmek için birkaç yıl beklemek zorundadırlar.

Kosova’da üniversite eğitimi en az 16 yaşında olan tüm vatandaşlar için zorunludur. Üniversiteye girebilmek için üniversiteye giriş sınavını yüksek puanla geçmeniz gerekmektedir. Devlet üniversitelerine gitmek isteyen öğrenciler ayrıca iyi bir akademik geçmişe sahip olmalı ve fakir bir aileden olmalıdır. Etnik azınlıklar ve kadınlar gibi toplumda yeterince temsil edilmeyen gruplardan seçkin öğrenciler için de burslar mevcuttur. Bu, hükümetin öğrencilerinin çeşitliliğini artırmaya kararlı olduğunu gösteriyor.

-Tüm Kosova kolejleri ve üniversiteleri, şartları karşılayan herkes için şu anda katılmakta serbesttir. Ancak, üniversitede derslere kaydolmadan önce öğrenci kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekir. Her kurumun bir dönem için kaç kimlik kartı vereceği konusunda kendi kuralları vardır. Ek olarak, bazı üniversite kursları, başvuru sahiplerinin derslere kaydolmadan önce yazılı bir sınavı geçmelerini gerektirir. Bu, sadece yetkin öğrencilerin üniversite kurslarına katılmasını sağlamak içindir.

Kosova’da yüksek öğrenim için büyük bir talep olması nedeniyle, dünyanın her yerinden öğrenciler okullara ücretsiz olarak devam etmektedir. Kosova’da öğrenim ücreti ödemeden üniversiteye gidebilecek uluslararası öğrenci sayısında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Tek sorun, derslere ücretsiz olarak katılabilmeniz için vize almaktır. Hükümet, öğrencilerin KUNV’nin Çevrimiçi Vize Başvuru Sistemi (OVAS) aracılığıyla eğitim vizesine başvurmalarını kolaylaştırdı. Tek yapmanız gereken başvuru formunu online olarak doldurmak ve referans materyali olarak çıktısını almak. Daha sonra OVAS üzerinden başvurunuzu yapabilir ve başvurunuzun sonucunu bekleyebilirsiniz.

Üniversite eğitimi, herhangi bir ülke veya bölgede entelektüel büyüme ve gelişme için şarttır. Yaratıcılığı teşvik eder ve günlük yaşam durumlarına uygulanabilecek yeni fikirlerin geliştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca, diğer ülkelerde yaşayanlardan gelen yoğun talep nedeniyle uluslararası öğrencilerin herhangi bir kolej veya üniversitede öğrenim ücreti ödemeden kurslara kaydolmaları kolaydır. Bu nedenlerle, herkes gençlerini yüksek öğrenime teşvik etmelidir – kendileri okumakla ilgilenmeseler bile!

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!