Kosova’da Yaşam

Kosova, genç nüfusu ile son derece renkli bir sosyal yaşama sahiptir. Gündüz alışveriş yapabileceğiniz, cafelerinde neşeli dakikalar geçirebileceğiniz bu muhteşem şehir gece hayatı ile de son derece dikkat çekmektedir. Özellikle üniversite eğitim alan gençlerin bu harika yaşam şartlarından yararlanarak sosyal bir çevre edinmesinin sağlanması noktasında son derece güzel bir yere sahiptir. Kosova’da genç nüfusun fazla olmasının kaynağı özel üniversitelerin sayısının her geçen gün artmasıdır. Priştine üniversitesinin 20.000’i aşkın öğrencisi bulunmaktadır. Dünyanın her yerinden gelen bu öğrencilerin Kosova’ya hem maddi hem de manevi açıdan önemli katkıları olmaktadır. Kosova’da özel üniversitelerin yaygınlaşması ile ülke sosyo-kültürel açıdan sürekli değişime uğramaktadır.

Kosova Kültürel ve Sosyal Alanlar

Kosova tarihi ve kültürel dokusu ile de son derece büyük öneme sahiptir. Avrupa birliği sürecinde son derece hızlı bir toparlanma yaşamış, tarihinde ki kötü izleri silmiş, yaraları onarmıştır. İşsizlik her geçen gün azalmaktadır. Osmanlı mimarisi eserlerinin yer aldığı Kosova, özellikle Türk öğrenciler için oldukça elverişli bir ortama sahiptir. Türk öğrenciler kendilerini Kosova’da yabancı hissetmemektedirler. Kosova, camileriyle, evleriyle, kültürüyle bizlere oldukça yakın özelliklere sahiptir.

Kosova’da resmi dil Arnavutça’dır. Ancak Türklerin de çoğunlukta yer alması sebebiyle Türkçe’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple burada eğitim alan öğrenciler çok fazla yabancılık çekmezler. Sıcakkanlı ve misafirperver Kosova halkı Türk insanına son derece büyük bir sevgiyle yaklaşmaktadırlar. Kosova sıcaklığı ile tanışan üniversiteliler burayı benimsemekte ve herhangi bir yabancılık çekmemektedirler

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!