Prizren Şehri

Şar Dağları eteklerinde kurulmuş, harika bir şehirdir Prizren. Balkanların en güzide şehirleri arasında yer almaktadır. Kosova’nın tarih kokan bir şehridir. Nüfusun büyük bir kısmını Arnavutlar oluşturmaktadır. 220.000 olan nüfusun 20.000’i Türk’tür. Arnavutlar ’da çoğunlukla Türkçe bilmektedir. Kentin tepesinde ve görülebilir bir noktada Bizans’tan kalma bir kale mevcuttur. Kale Osmanlı döneminde de kullanılmıştır ve Prizren ’in her yerine hâkim bir manzaraya sahiptir.

Osmanlı mimarisinin izlerini halen taşımakta olan Prizren Türk misafirlerinin yabancılık çekmemesini sağlamaktadır. 37 adet caminin minareleri halen Prizren’de yükselmektedir. Bistrica nehri kentin ortasından geçmektedir. Nehrin üzerinde muhteşem bir köprü yer almaktadır. Bu köprü taş köprü olarak isimlendirilmektedir. Balkanların en yüksek minareli camisi olan Sinan Paşa Camisi burada yer almaktadır. Halkın %95’i Müslümandır.

Prizren Şehri Şadırvan Meydanı

Prizren’de Şadırvan Meydanı oldukça önemlidir. Bu meydanda cafeler yer almakta; gençler burada bir araya gelmektedir. Bu meydanda bir de çarşı yer almaktadır. Bu şirin çarşıdan sevdiklerinize dilediğinizce hediye alabilir ve alışverişin keyfini çıkartabilirsiniz. Prizren’de evler son derece ilgi çekici özelliklere sahiptir. 2 kattan oluşurlar. Avlu içerisinde yer alırlar. Avlulardan komşu evlere kapı açılır.

Böyle bir avludan diğerine rahatlıkla geçebilirsiniz. Türk kültürünün vazgeçilmezi olan komşuluk ilişkileri, yardımlaşma ve misafirperverlik Prizren ‘de hala yaşamaktadır. Prizren’de genç nüfus fazladır. Bu nedenle burada gençler eğitim imkânları ve yaşam koşulları oldukça uygun.

Tarihi kentin modern insanlarının bulunduğu Prizren, size bir masal dünyasının kapılarını açıyor. Burada Osmanlı dokusunu, kültürünü Balkanlar gözüyle yaşamanızı sağlıyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!