Ülke Hakkında

Kosova yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti Priştina’dır. Bağımsızlığını 17 Şubat 2008 yılında ilan etmiş, Birleşmiş Milletler idaresinde olan bir ülkedir. Halkın çoğunluğunu Arnavutlar ve Sırplar oluşturmaktadır. Arnavutça ve Sırpça resmi dil olarak kabul görürken Türkçe yerel dil niteliğindedir. Türkçe sadece Prizren şehrinde resmi dil olarak kabul edilmiştir. Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Sırbistan Komşu ülkeleri arasındadır. Kömür, kurşun, linyit önemli yer altı kaynaklarındandır. Kosova’nın en tarihi kenti Prizrendir. Osmanlı kültürünün ve mimarisinin halen hâkim olduğu kentler arasında ön plandadır. Kosova tarihi ve turistik açıdan oldukça büyük önem taşımaktadır.

Ülke Osmanlı Tarihi

Kosova, yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı yönetiminde kalmıştır. I. Murat Hüdâvendigâr;Sırp, Bulgar ve diğer Hıristiyan devletlerin doğurduğu tehlikeyi önlemek amacıyla, başlattığı savaşta, şehit düşmüştür. Günümüzde Priştina’nın merkezinde I. Murat Hüdavendigarın organlarının gömüldüğü Sultan Murat Türbesi ziyaretçilerini beklemektedir. Savaş Osmanlıların zaferi ile nihayetlenmiştir. 1389 yılında yapılan 1. Kosova Savaşı sonrasında görenlerin söylediklerine göre, savaşta ölen Türk askerlerinin kanının birikmesi sonucunda, Ay ve Yıldız’ın bu kanlar üzerinde yansımasıyla oluştuğu kabul ediliyor.

1448 yılında ise 1.Kosova Savaşının yenilgisini hazmedemeyen, Macar Krallığı idaresindeki Yanoş Hunyadi Kosova topraklarına rahatlıkla sızarak ,Osmanlılara anlaşma talep etmiş ve ret cevabı alması üzerine, ordusu ile birlikte saldırıp 2. Kosova Savaşını kesin olarak başlatmış oldu.3 gün süren savaşta Osmanlı tekrar galip geldi. Böylece Balkanlara tamamen yerleştiler. 1912 yıllarından Osmanlı hükümdarlığının son bulduğu zaman kadar Kosova’da Türkçe resmi dil niteliğindeydi. Türklerin çoğunlukta olması Türk dilinin resmileşmesinde rol oynamıştır. Bölgenin diğer hakları Türkçe dilinin resmileşmesi ile hem dinî hem kültürel yönden ilerleme kaydettiler. Osmanlı Devleti, bölgede yaşayan Arnavutlara, Sırplara herhangi din, dil, kültür yönünden zorlamada bulunmamıştır. Buda Osmanlı kültürününhalen Kosova’da var olmasının önemli etkenlerinden.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!